Materiał Partnera

Drewno z tartaku – wyposażenie i oferta tartaków

Drewno z tartaku – wyposażenie i oferta tartaków

Poszukujesz wysokiej jakości drewna do swoich projektów? Hipermarkety budowlane nie posiadają odpowiednich materiałów budowlanych? A może chciałbyś skorzystać z usług dodatkowych, takich jak obróbka tarcicy nieobrzynanej? W takim wypadku warto zapoznać się z ofertą tartaków.

Oferta tartaków – dlaczego warto z niej skorzystać?

Tartak to miejsce, w którym drewno okrągłe jest poddawane obróbce i przekształcane na tarcicę obrzynaną lub nieobrzynaną. Tarcica obrzynana ma wszystkie boki wygładzone, zaś tarcica nieobrzynana wymaga dodatkowej obróbki.
Istotną zaletą materiałów nieobrzynanych jest niższa cena. Co więcej, takie deski dają większą swobodę tworzenia niż wariant w pełni oszlifowany.
Nowoczesne tartaki, takie jak Tartak Supraśl sp. z o.o., posiadają specjalne przenośne maszyny do cięcia i obróbki drewna, dzięki czemu operator może je przenieść do punktu wyrębu i dokonać przetarcia desek na miejscu.

Maszyny w tartaku

Podstawowymi elementami wyposażenia tartaku są maszyny stolarskie i obrabiarki, tzw. traki. Większość tartaków posiada traki taśmowe, które umożliwiają przecieranie drewna z dużą precyzją w celu uzyskania najwyższej jakości tarcicy. Stabilność traku gwarantuje hydraulika zainstalowana na masywnym podtorzu o profilu zamkniętym. Długa żywotność brzeszczotu jest warunkowana przez montaż specjalnie dobranych kół prowadzących. Dla uzyskania równej, pozbawionej zafalowań struktury drewna stosuje się brzeszczoty bimetalowe.
Większe tartaki dysponują korowarkami oraz reduktorami napływów korzeniowych, które pozbawiają drewna kory, redukując zużycie traków.

Drewno z tartaku – dlaczego warto kupić?

Kupno drewna z tartaku to inwestycja na długie lata. Wybierając drewno z tartaku, możesz mieć pewność, że ma odpowiednią wilgotność i jest właściwie zaimpregnowane. Istnieje wiele metod impregnacji, z których najpopularniejszą jest zwykłe pokrywanie desek kilkoma warstwami impregnatu. Deski mogą być również zanurzane w odpowiednim środku lub poddawane impregnacji ciśnieniowej. Zdecydowanie najskuteczniejszą metodą impregnacji jest impregnowanie gotowych elementów konstrukcji bezpośrednio przed jej złożeniem. Warto również sprawdzić czy wszystkie otwory i miejsca przecięć zostały odpowiednio zabezpieczone.

Równie istotną kwestią jest suszenie, które odbywa się na dwa sposoby – naturalnie lub komorowo.
Suszenie naturalne jest znacznie bardziej czasochłonne i polega na tym, że drewno schnie przez co najmniej rok na świeżym powietrzu pod wiatą. Suszenie komorowe odbywa się natomiast w zamkniętych pomieszczeniach, w których temperatura dochodzi nawet do 75 stopni Celsjusza. Procedura trwa zazwyczaj kilkanaście godzin i jest zdecydowanie bardziej efektywna niż suszenie naturalne. Wysoka temperatura zabija wszelkie mikroorganizmy oraz wyjaławia drewno. 

Opracowanie:
Supraśl, Białostocka 13
tel. 85 718 30 70
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz