Artykuł sponsorowany

Drewno wykorzystywane w najlepszych pracowniach stolarskich

Drewno wykorzystywane w najlepszych pracowniach stolarskich

Drewno, drewnie nie równe – tak można dzisiaj podsumować całą branże wnętrzarską, meblarską, a także stolarską, która przede wszystkim stawia dzisiaj na masowość produkcji, tanią, a przy tym często niską jakościowo. Dla niektórych grup klientów niska cena, przy obniżonym standardzie wyrobów, jest wystarczająca, ale warto zauważyć, że coraz częściej wolimy inwestować w konstrukcje, które swoim niebanalnym wyglądem, a także funkcjonalnością, będą cieszyły nas przez długie lata. Tu warto szczególnie zwracać uwagę na rodzaj stosowanego drewna, przy tworzeniu różnego rodzaju produktów – od parkietów, po schody wewnętrzne w domach!

Dobra jakość drewna – na jakie parametry techniczne warto zwracać uwagę?

Przy podejmowaniu współpracy z pracowniami stolarskimi, które tworzą dane konstrukcje na specjalne zamówienie, dostosowane do wymagań klientów, przede wszystkim należy określać jakość wykorzystywanych materiałów konstrukcyjnych. Jeśli chodzi o drewno, należy zwracać uwagę na cztery grupy jakościowej analizy. Mowa o właściwościach wytrzymałościowych drewna, o właściwościach sprężystości, a także o gęstości. Czwartą kategorią jest zaś klasa wytrzymałości drewna, ale tego klejonego. Uszczegóławiając, zawsze należy weryfikować takie parametry, jak:

  • zginanie, rozciąganie wzdłuż włókien, rozciąganie w poprzek włókien, ściskanie wzdłuż włókien, ściskanie w poprzek włókien, ścinanie,
  • średni moduł sprężystości wzdłuż włókien, 5% kwantyl modułu sprężystości wzdłuż włókien, średni moduł sprężystości w poprzek włókien, średni moduł odkształcenia postaciowego,
  • gęstość charakterystyczna, średnia gęstość,
  • wytrzymałość na: zginanie, rozciąganie, ściskanie, ścinanie, moduł odkształcenia postaciowego, gęstość moduł sprężystości – dane dla drewna klejonego.

Aby określić zakresy norm tychże wymienionych parametrów, należy zapoznać się z normami: dla trzech pierwszych kategorii m.in. PN-EN 338, dla ostatniej PN-EN 14080.

Istotna jest także wiedza gatunkowa dotycząca doboru drewna z danego gatunku drzewa. Dąb, jesion i sosna świetnie nadają się na różnego rodzaju konstrukcje meblowe i wnętrzarskie, a olcha i brzoza idealnie sprawdzą się na zewnątrz budynków – tu warto jednak pamiętać o odpowiedniej obróbce, wykonaniu powłok zabezpieczających, a także o okresowych konserwacjach

Polecana pracownia stolarska

Jedną z bardzo polecanych pracowni stolarskich, która zawsze wykorzystuje tylko najwyższej jakości drewno – jest to polityka firmy – mieści się w Łodzi, a prowadzona jest przez Marka Kurowskiego, stolarza z ponad 25-letnim doświadczeniem branżowym. Jego firma Usługi stolarskie: schody, podłogi, parapety, jak wskazuje jej nazwa, przygotowana jest na tworzenie wyjątkowych w swojej estetyce i solidności wyrobów takich, jak właśnie parkiety, schody drewniane, parapety wewnętrzne, balustrady, tarasy, czy nawet elewacje drewniane! Usługi produkcyjne, rozszerzone są również na działania montażowe drzwi, czy też na wykonywanie renowacji – tu ważne jest np. cyklinowanie podłóg.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz