Artykuł sponsorowany

Drewno opałowe i kominkowe – kupuj mądrze!

Drewno opałowe i kominkowe – kupuj mądrze!

Drewno to obecnie jeden z najpopularniejszych materiałów opałowych, zwłaszcza w budynkach bez przeprowadzonych modernizacji, w formie np. kotłów piątej klasy, czy pieców retortowych. Surowiec drzewny, jest zatem głównym rynkowym konkurentem dla opału węglem, który negatywnie wpływa na środowisko naturalne, jest średnio efektywny, a przy tym agresywnie niszczy instalacje grzewcze, dokonując również swoistej „erozji” urządzeń spalania. Dowiedz się zatem, dlaczego warto palić drewnem!

Opał drewnem – charakterystyka

Opał drewnem możemy podzielić na dwa typy: wykorzystywanie surowca drzewnego, jako głównego źródła pozyskiwania energii cieplnej; lub jako jego dodatkowy czynnik cieplny. W pierwszej wersji, najczęściej drewno jest stosowne w starszych piecach, których w Polsce jest tysiące i według analiz, nie będą one modernizowane przez wiele lat (mowa o wymianie na drogie, alternatywne kotły piątej klasy na ekopellet, czy też biomasę). W drugiej zaś, mowa o nowoczesnym wykorzystaniu specjalnie przygotowanego drewna kominkowego, które będzie dodatkowym źródłem ciepła, dzięki spalaniu w pięknych kominkach z zainstalowanym płaszczem wodnym.

Na co zwrócić uwagę?

Dobre drewno na opał to przede wszystkim surowiec drzewny w 100% zdrowy i pozyskany z odpowiednich zasobów leśnych. Ważne jest to, aby przeszedł on odpowiednie procesy przygotowawcze – mowa między innymi o suszeniu, który pozwala zmniejszyć strukturalną wilgotność materiały opałowego. Istotne jest także to, aby drewno posiadało niski poziom żywicy, która przy spalaniu powoduje strzelanie, duże uwalnianie dymu i specyficzny zapach. Najczęściej powinno się zatem wybierać drewno liściaste, które wyróżnia się lepszymi parametrami grzewczymi. Pamiętaj również o tym, że najlepsze na opał jest starsze drewno – mowa zarówno o długości życia drzewa, a także o okresie jego składowania.

Przykładowe wartości energetyczne różnych gatunków drzew

Jak już wspomniano, na ogrzewanie główne i dodatkowe, lepiej wybierać drzewa liściaste, które wyróżniają się wyższym poziomem kaloryczności energetycznej. Przykładowe wartości, dla danych gatunków to:

  • grab – 2200 kWh/mp; 4,2 kWh/kg;
  • buk czerwony, dąb, jesion, robinia – 2100 kWh/mp; 4,2 kWh/kg;
  • brzoza, wiąz, klon – 1900 kWh/mp; 4,1 kWh/kg;
  • olcha, wierzba, topola – 1400-1500 kWh/mp; 4,1-4,2 kWh/kg;
  • daglezja, sosna modrzew – 1700 kWh/mp; 4,4 kWh/kg;
  • świerk i jodła – 1500-1600 kWh/mp; 4,4 kWh/kg.

Podsumowując: wartości opałowe wysuszonego na powietrzu drewna w kWh/mp przy wilgotności 15 do 18% masy suchej, to średnio dla drzew liściastych 2100, a dla iglastych zaledwie 1600!

Dystrybutor drewna w Warszawie i okolicach

Przy zakupie drewna kominkowego, czy opałowego, zawsze pytaj u dystrybutorów o parametry grzewcze sprzedawanego surowca. W ten sposób określisz, który z nich będzie odpowiadał Twoim potrzebom. Wysokim poziomem profesjonalizmu, wyróżnia się firma ANN Finance Anny Jaroń, która specjalizuje się w sprzedaży drewna na terenie całej Warszawy, Piaseczna, Góry Kalwarii, Mińska Mazowieckiego, Otwocka, Falenicy, Sulejówka i okolic. 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz