Artykuł sponsorowany

Drewno opałowe i kominkowe dobrej jakości

Drewno opałowe i kominkowe dobrej jakości

Drewno, zarówno do pieca, jak i do kominka nie może być byle jakie. Powinno spełniać szereg cech. Poza kalorycznością ważna jest jego gęstość, suchość i twardość. Nie każdy rodzaj drewna nadaje się na opał. W grę nie wchodzą impregnowane deski, lakierowane sklejki, czy płyty. Ich palenie powoduje wydostawanie się do środowiska toksycznych związków. Zatem czym się kierować przy wyborze drewna opałowego i kominkowego?

Drewno kominkowe

Drewno drzew iglastych należy odłożyć na bok. Zawiera ono żywicę, która parując osadza się w kominie i tworzy tłustą warstwę, która po jakimś czasie może zapchać przewód kominowy. O wiele lepsze jest drewno z liściastych drzew. Zawiera niewielkie ilości żywicy, a spalając się równomiernie nie tworzy dużej ilości dymu. Najlepiej zaopatrzyć się w twarde drewno bukowe, grabowe, czy jesionowe. Oferuje je A-D Timber Dariusz Szulc z Popowa. Do palenia w kominku nadaje się też drewno z drzew owocowych takich jak jabłoń, grusza i śliwa. Ich gęstość jest zbliżona do grabu i jesionu. Niezbyt dobrym rozwiązaniem jest korzystanie z drewna wiśniowego i czereśniowego, które przez zawartość gumy drzewnej może emitować do atmosfery szkodliwe substancje. Wybierając drewno kominkowe powinniśmy kierować się zarówno jego kalorycznością, jak też łupliwością i zdolnością przesychania. Drewno miękkie spala się szybciej i daje duży płomień, natomiast drewno twarde daje mniejszy płomień, ale dłużej utrzymuje ciepło, przez to jego zakup jest bardziej ekonomiczny.

Drewno opałowe

Drewno do palenia w piecu nie musi spełniać tak restrykcyjnych warunków, jak to do kominka. Wybierając drewno na opał powinniśmy wiedzieć, że nie szkodzimy w ten sposób środowisku naturalnemu. Drewno jest materiałem odnawialnym, jego produkcja nie zużywa dużo energii, a koszt posadzenia nowych lasów nie jest wysoki. Ze względu na małą ilość żywicy najlepszym drewnem opałowym będzie to pozyskane z drzew liściastych. Oczywiście można korzystać z drewna drzew iglastych, takich jak sosna czy świerk – takie również znajdziemy w ofertach wielu firm, jednak trzeba liczyć się z częstym czyszczeniem przewodu kominowego. Lepiej stosować je do rozpalania. Drzazgi idealnie sprawdzą się jako podpałka. Pamiętajmy, że drewno musi być suche i nie może być pokryte żadnymi substancjami.

Drewno opałowe można pozyskać od firm posiadających składy drewna i zajmujących się jego sprzedażą, które oferują także transport zakupionego materiału do miejsca przeznaczenia, ale także od nadleśnictwa. Jednak tu należy pamiętać, że nie nadaje się ono od razu do palenia w piecu lub kominku. Trzeba je pociąć i wysuszyć.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz