Artykuł sponsorowany

Drewno konstrukcykne - co musisz o nim wiedzieć?

Drewno konstrukcykne - co musisz o nim wiedzieć?

Drewno budowlane jest materiałem konstrukcyjnym, który powszechnie stosowany jest podczas budowy różnych elementów, także domów mieszkalnych. Drewno wybiera się przede wszystkim ze względu na jego wytrzymałość oraz niższą cenę w porównaniu, chociażby do konstrukcji wykonanych ze stali. Poznaj właściwości oraz rodzaje tego drewna i dowiedz się, jak wybierać najlepsze drewno.

Klasy drewna konstrukcyjnego

Drewno konstrukcyjne dzieli się na różne klasy, które pomagają określić, do czego dany rodzaj drewna może zostać wykorzystany. Klasy dodatkowo dzieli się na podstawie tego, jaki rodzaj drewna został wykorzystany do wykonania belek czy innych elementów konstrukcyjnych.

Dla gatunków drzew iglastych wyróżnia się klasy od C14 do C50, a w przypadku drzew liściastych mowa o klasach od D30 do D70. Klasy przyznawane są na postawie sprężystości, gęstości oraz odporności na ściskanie i ścinanie. Warto pamiętać o tym, że im wyższa klasa drewna, tym większa jego cena, ale także większy problem z jego zdobyciem. Tylko niewielka część drewna, która trafia na tartak, spełnia wymagania najwyższych klas.

W przypadku drewna konstrukcyjnego bardzo często korzysta się z drewna z drzew iglastych, stosuje się więc sosny, świerki czy jodły. Dlaczego? Ponieważ drzewa te szybko rosną, ich drewno jest lekkie i ma naturalnie jasne kolory i bardzo mało słoi, a do tego nie jest bardzo drogie. To drewno jest więc najlepszym wyborem dla osób, które szukają jakości, ale przy tym nie chcą być zmuszane do tego, aby płacić zbyt wiele za deski czy inne rodzaje drewna.

Drewno konstrukcyjne a wilgotność

Jak mówi nam właściciel firmy Tartak Martinex, to wilgoć ma ogromny wpływ na to, jak zachowuje się drewno i jak sprawdzi się ono w konkretnej budowli. Wilgotność ma wpływ bowiem na to, jak drewno będzie się zachowywać podczas użytkowania. Zbyt mokre drewno będzie niestety rozsychać się, a tym samym zmieniać swoje właściwości i wymiary. Może okazać się w ten sposób, że nośność drewna nie jest odpowiednia, pojawią się utrudniające użytkowanie odkształcenia materiału. Może w efekcie okazać się, że wybudowana przy pomocy zbyt mokrego drewna konstrukcja jest wręcz niebezpieczna. Do tego na mokrym drewnie łatwiej rozwijają się grzyby czy pleśnie, może więc okazać się, że drewno zostanie przez nie zaatakowane.

Jakie są więc zalecenia? Wilgotność drewna nie może wynosić więcej niż 18%, wyjątkiem są konstrukcje stawiane na zewnątrz, na otwartym powietrzu. W ich przypadku dopuszczalna maksymalna wilgoć wynosi 23%. Użytkowanie takiego drewna gwarantuje, że możemy mieć pewność co do jego parametrów.
Opracowanie:
Ogrodzieniec, Józefów 23
tel. 602 574 549
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz