Materiał Partnera

Drewno budowlane – właściwości i rodzaje

Drewno budowlane – właściwości i rodzaje

Drewno jest materiałem, który wykorzystywany jest na wiele sposobów w rozmaitych branżach. Jedną z nich jest budownictwo, gdzie drewno odgrywa bardzo ważną rolę. Właściwości chemiczne drewna są złożone, jednakże od wielu lat ludzie potrafią wykorzystywać cechy drewna w konstrukcjach budowlanych. Drewno wykorzystuje się choćby do budowy domów, czy też w produkcji mebli i innych elementów.

Właściwości i zastosowanie drewna jako materiału budowlanego

Drewno uznawane jako materiał budowlany cechuje się wieloma pozytywnymi cechami. Do największych zalet tego materiału z pewnością zalicza się to, że surowiec ten ma pochodzenie naturalne, a co za tym idzie jego stosowanie jest ekologiczne. Poza tym drewno stanowi materiał łatwo dostępny oraz opłacalny pod względem ekonomicznym. Dodatkowo materiał ten charakteryzuje się wyjątkową wytrzymałością w stosunku do swojego ciężarku. Oprócz tego drewno posiada dobre właściwości izolacyjne.

W budownictwie, a także w niektórych gałęziach przemysłu drewno stanowi ważny surowiec, ponieważ łatwo poddaje się obróbce. Dzięki temu możliwe jest wykonanie z niego rozmaitych rodzajów konstrukcji. Z pewnością do zalet tego materiału zaliczyć można jego biodegradowalność, a ślad węglowy jest najniższy wśród większości materiałów budowlanych. Kolejną ważną informacją dotyczącą drewna jest to, że w porównaniu do innych materiałów budowlanych, które są często wykorzystywane na placach budowy, podczas jego produkcji nie ma konieczności stosowania wysokoenergetycznych paliw kopalnych.

Ze względu na to, że drewno może mieć duże wymiary, wykorzystuje się je do tworzenia szkieletów dużych konstrukcji, jak np. mosty, czy budynki. Drewno budowlane używane jest także w dużych ilościach przy produkcji podkładów kolejowych, belek poprzecznych na słupach oraz podpór szybów kopalnianych.

Najpopularniejsze rodzaje drewna budowlanego

Jednym ze szczególnych rodzajów drewna, które jest powszechnie wykorzystywane w budownictwie jest drewno inżynieryjne. Ten rodzaj drewna jest produktem skomplikowanego procesu produkcji, podczas którego sklejane są ze sobą różne formy drewna, w efekcie czego powstaje materiał kompozytowy. Wspomniany materiał wykorzystuje się do konkretnych zastosowań budowlanych. Wśród najpopularniejszych rodzajów drewna inżynierskiego, które są w asortymencie oferowanym przez firmę Ukpol Wood z Częstochowy, znajdują się:

  • sklejka,
  • drewno klejone laminowane,
  • płyta orientowana OSB,
  • płyta pilśniowa,
  • płyta wiórowa.

Drewno inżynieryjne to materiał, który powszechnie wykorzystuje się w trakcie prac związanych z budownictwem mieszkalnym, handlowym i przemysłowym.

Jak można łatwo zauważyć, drewno jest niezwykle cenionym materiałem, który ma szerokie zastosowania w branży budowniczej. Można je przetwarzać na rozmaite sposoby, uzyskując różnorodne materiały chętnie stosowane w budownictwie. Poza tym cechy drewna doskonale nadają się do stosowania go podczas wznoszenia dużych konstrukcji.

Opracowanie:
Częstochowa, Sporna 10
tel. 570 531 041
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz