Materiał Partnera

Drewno budowlane. Jakie drewno będzie odpowiednie do budowy więźby dachowej? Sprawdź, jak i gdzie kupić drewno na więźbę dachową!

Drewno budowlane. Jakie drewno będzie odpowiednie do budowy więźby dachowej? Sprawdź, jak i gdzie kupić drewno na więźbę dachową!

Drewno budowlane potrzebne jest przede wszystkim do wznoszenia więźby dachowej, czyli konstrukcji nośnej dachu. Czy chcemy zbudować dach, cały dom czy tylko altankę, powinniśmy wybrać tarcicę jak najlepszej jakości.

Za dobre drewno budowlane uznaje się to  pochodzące z  drzew iglastych głównie jodła i sosna.  Drewno jodłowe i  sosnowe  mają jedne z najlepszych parametrów użytkowych. Są przede wszystkim niezbyt ciężkie, łatwe w obróbce, sprężyste, odporne na zginanie i wilgoć, cechują się trwałością oraz wytrzymałością. Bardzo dobrym gatunkiem drewna budowlanego jest również świerk . Niestety jest cięższy w obróbce ze względu na stosunkowo dużą ilość sęków, które mogą zmniejszać jego wytrzymałość. Drewno z jodły ma bardzo podobne parametry jakościowe do drewna świerkowego. Zarówno jodła, jak i sosna mają bardzo dobre parametry drewna budowlanego, a do tego są łatwiejsze i tańsze w obróbce,  dlatego też najwięcej więźb dachowych wycinanych jest właśnie z tych gatunków.

Drewno budowlane  można kupić w składach drzewnych lub bezpośrednio w tartaku. Najlepiej kupować jednak u zródła - producenta czyli w tartaku, bo tam ono powstaje. Będzie wtedy najoptymalniej docięte, co przełoży się na najwyższą jakość przy optymalnie najniższych kosztach. Drewno będzie wycięte na wymiar według Twoich potrzeb zgodnie z projektem budowlanym i zaleceniami  fachowca, który  będzie wykonywał  Twoją inwestycję.

W tartaku kupisz określony rodzaj i gatunek drewna .  Poszczególne elementy będą miały odpowiednią długość oraz przekrój. Na życzenie zostaną wstępnie obrobione i zaimpregnowane.  Tartak  zapewni też transport również  z HDS-em, dzięki czemu drewno może być podane bezpośrednio na budowę, co z kolei oszczędzi pracy i czasu wykonawcy więźby dachowej.

Z czym wybrać się do tartaku, aby zamówić drewno na więźbę dachową?

Do tartaku trzeba się wybrać z projektem, a najlepiej z zestawieniem zrobionym przez cieślę lub firmę  wykonującą  więźbę, w którym będzie określone ile metrów sześciennych drewna będzie potrzebne, jakie mają być przekroje i wymiary elementów konstrukcyjnych, czym będzie pokryty dach oraz w jaki sposób mają być elementy konstrukcyjne łączone. Na takiej podstawie sprzedawca przygotuje zamówienie i je wyceni.

Warto sprawdzić, czy tartak, w którym zamierzasz kupić drewno, ma dużo zamówień zarówno od firm, jak i od inwestorów indywidualnych, będzie to wskazówka, że sprzedawane jest tam drewno dobrej jakości. Dobrze znaleźć tartak jak najbliżej miejsca budowy  będzie wówczas mniejszy koszt transportu. O ile to możliwe, na wizytę w tartaku warto zaprosić cieślę , który ma zajmować się budową drewnianych konstrukcji twojego domu, który posłuży radą i doświadczeniem.

Drewno powinno być przywiezione na budowę tuż przed rozpoczęciem montażu konstrukcji dzięki czemu unikniemy żmudnej pracy związanej z właściwym jego składowaniem.

Zamówienie na drewno warto złożyć w tartaku z wyprzedzeniem, aby nie trzeba było przerywać robót i czekać na jego dostawę.

Drewno należy kupować z 10% zapasem, gdyż pewna jego część przeznaczona jest na przycinanie.

Zapraszamy do współpracy

"Tans-Trak Wróbel" s.c – tartak Luszowice

www:tartakwrobel.pl ;  tel. 14 641-31-54

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz