Artykuł sponsorowany

Drewniane zabytki na mapie Polski

Drewniane zabytki na mapie Polski

Polska jest krajem, który może pochwalić się pięknymi zabytkami. Jednakże spośród wszystkich niepowtarzalnych budowli, tylko szesnaście zostało wpisanych na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Obok Hali Stulecia we Wrocławiu czy Parku Mużakowskiego znalazły się na niej drewniane kościoły i cerkwie, które po dzisiaj zachwycają swoją architekturą oraz historią.

Drewniane cerkwie regionu karpackiego w Polsce i na Ukrainie

Drewniane cerkwie na listę UNESCO zostały wpisane w 2013 roku. Osiem z nich stoi na polskiej stronie granicy, a kolejne osiem po stronie ukraińskiej. Reprezentują takie typy architektoniczne jak łemkowski, huculski, bojkowski oraz halicki. Członek Fundacji Zdrowia i Kultury zwraca szczególną uwagę na cerkiew pw. św. Jakuba Młodszego Apostoła w Powroźniku. W całości jest ona kryta gontem. W zakrystii zachowała się polichromia figuralna, przedstawiająca sceny z Nowego i Starego Testamentu. 

Z kolei świątynia w Owczarach została wzniesiona w 1653 roku. W jej wnętrzu znajduje się osiemnastowieczny ikonostas, dekorowany ażurowymi kolumnami, malowany na złoto, czerwono i niebiesko. W Turzańsku w latach 1801-1803 została wzniesiona cerkiew św. Michała Archanioła. Wyróżnia ją obecność pięciu podobnych do siebie wieżyczek z pozornymi latarniami i kutymi krzyżami. 

W Powroźniku można podziwiać cerkiew św. Jakuba, która istnieje od 1600 roku. Niestety, z pierwotnego budynku zachowała się jedynie część, która została wkomponowana w bryłę obecnej zakrystii. Jest to cerkiew łemkowska, trójdzielna. Uwagę przykuwa wieża o konstrukcji słupkowo-ramowej z drewnianym hełmem. Posiada ona okna jedynie od strony południowej, co ma za zadanie chronić konstrukcję przed porywistym wiatrem. Świątynię otacza mur z XIX wieku, na którym są umieszczone rzeźby, przedstawiające sylwetki świętych.

Szlak Architektury Drewnianej


Na uwagę miłośników zabytków sakralnych zasługuje drogowy szlak turystyczny nazywany Szlakiem Architektury Drewnianej. Na szlaku zobaczyć można przydrożne kapliczki, kościoły, cerkwie, a także domy, chałupy, dworki, karczmy czy skanseny. Projekt ten powstał dzięki współpracy województwa małopolskiego, podkarpackiego, śląskiego, a w późniejszym czasie województwa świętokrzyskiego. Długość tras na poszczególnych województwach jest różna. W województwie śląskim szlak wynosi 1060 km i obejmuje 93 obiekty. Z kolei województwie trasa ma długość 1500 km i można na niej spotkać aż 253 zabytkowe projekty drewniane.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz