Artykuł sponsorowany

Drenaż opaskowy budynku w wykonaniu firmy HYDRO-INSTAL

Drenaż opaskowy budynku w wykonaniu firmy HYDRO-INSTAL

Drenaż opaskowy to jeden ze sposobów na odwodnienie działki i zabezpieczenie budynku przed wodą opadową, kapilarnym podnoszeniem się wód gruntowych oraz przed wilgocią. Jego tworzenie wymaga zatrudnienie fachowców robót ziemnych, którzy specjalizują się też w modernizacjach sieci wodociągowych. Taką ofertę przedstawia dla inwestorów firma HYDRO-INSTAL z Augustowa, której pracownicy dzielą się informacjami na temat drenażu opaskowego. Czym on zatem jest i jak się go tworzy?

Dlaczego warto stawiać na drenaż opaskowy?

Drenaż opaskowy to skuteczny sposób na rozwiązanie problemu z nadmiarem wody i wilgoci na działce oraz w budynku. Najlepiej pomyśleć o jego przygotowaniu jeszcze przed budową domu, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by takie odwodnienie stworzyć w późniejszym czasie. Jak podkreślają zaś fachowcy z firmy HYDRO-INSTAL, drenaż opaskowy przynosi wiele korzyści. Przede wszystkim piwnica oraz fundamenty obiektu zabezpieczone są przed wodą i wilgocią, a co za tym idzie, konstrukcja domu będzie przez lata nienaruszona. Uniknąć można tym samym tzw. geodezyjnych przemieszczeń i przekształceń oraz murszenia murów. 

Ponadto drenaż opaskowy pomaga w aranżacji pięknego ogrodu bez kałuż i nadmiaru wody opadowej. Dzięki niemu nie trzeba martwić się o kondycję bylin czy innych sadzonek, które wcześniej ulegały podtapianiu podczas deszczu.

Z czego składa się drenaż opaskowy?

Drenaż opaskowy musi być przed każdą inwestycją dobrze zaplanowany. W projekcie uwzględnia się warunki terenowe i techniczne budynku, a także wyniki ekspertyz geotechnicznych. Klasa ziemi, spoistość gruntu oraz głębokość położenia wód gruntowych mają kluczowe znaczenie.

Jeśli chodzi o elementy drenażu opaskowego, przede wszystkim takie firmy jak HYDRO-INSTAL tworzą go z sieci specjalnych rur drenarskich oraz studzienek. Średnicę przewodów o pokarbowanej powierzchni dobiera się zaś w zależności od długości ciągów i wyszczególnionych warunków wodno-gruntowych. Najczęściej są to jednak rury o przekroju 10-centymetrowym, które układa się w wąskich wykopach ze spadkiem 0,5%. Fachowcy robót ziemnych HYDRO-INSTAL podkreślają również, że drenaż to także włóknina filtracyjna i specjalna obsypka żwirowa. Wspomniane wykopy tworzone są zaś minikoparkami, dzięki czemu nie istnieje konieczność rozkopywania całego ogrodu.

Co z wodą odprowadzaną drenażem opaskowym?

Woda, która będzie pobierana przez drenaż opaskowy wokół budynku może być wykorzystana w różnoraki sposób. Specjaliści z firmy HYDRO-INSTAL tłumaczą, iż najczęściej instalacja łączy się z miejską kanalizacją deszczową lub też z okolicznym rowem melioracyjnym. Istnieją jednak również alternatywne i bardzo energooszczędne rozwiązania. Jeden z pracowników pracowni robót ziemnych z Augustowa zdradza:

Każdy inwestor decydujący się na drenaż opaskowy wokół domu może poprosić również o wykonanie wykopu i o montaż specjalnych studni chłonnych lub zbiorników przeznaczonych do gromadzenia nadmiaru wody. W ten sposób deszczówka jest akumulowana i może być wykorzystana do nawadniania działki w porze suchej czy nawet do zasilania pralki. Oczywiście w takim przypadku trzeba zainwestować pieniądze również w specjalne pompy oraz inne elementy złożonego systemu wodociągowego.

Podsumowując, drenaż opaskowy to sposób na zabezpieczenie domu, a nawet pozyskanie darmowego surowca. Zawsze jednak pamiętać trzeba o tym, by zlecać jego przygotowanie doświadczonym specjalistom. Zespół HYDRO-INSTAL warto brać za przykład dobrej ekipy monterskiej. 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz