Artykuł sponsorowany

Dowiedz się, z jakich elementów powstają obwody drukowane

Dowiedz się, z jakich elementów powstają obwody drukowane

Nie każdy zdaje sobie sprawę jak ważną rolę odgrywają obwody drukowane. Znalezienie branży, w której nie są używane stanowi spore wyzwanie. Dlatego, że te elementy regulują pracę niemal każdego urządzenia elektronicznego. Tylko najprostsze sprzęty nie są w nie wyposażone. Warto, zatem dowiedzieć się jak zbudowane są te cenne produkty. Wszystkie, przydatne informacje znajdują się w poniższym artykule.

Czym są płytki drukowane?

Obwody drukowane są też znane, jako płytki PCB. Drugi człon nazwy to skrót od angielskiego Printed Circuit Board. Zanim przejdziemy do ich budowy, warto przypomnieć, czym są. Otóż te produkty to baza, na której montuje się podzespoły elektroniczne tworzące połączenia elektryczne. Obwody dbają o płynny przepływ sygnałów krążących pomiędzy wyprowadzeniami. Wchodzą w skład niemal wszystkich urządzeń elektronicznych. Dlatego, że pełnią rolę węzłów komunikacyjnych. Innymi słowy, zadaniem płytek jest kontrola pracy sprzętu poprzez wysyłanie, odbieranie i przetwarzanie danych. Trzeba tu dodać, że istnieje kilka typów obwodów drukowanych. Są to między innymi wersje jednostronne, dwustronne, wielowarstwowe oraz uniwersalne.

Budowa obwodów drukowanych

Produkcja obwodów drukowanych to proces składający się z kilku etapów. Podczas każdego z nich stosowane są różne materiały. Wszystko zaczyna się od wykonania laminatu, podstawy płytki, na którą nanoszone są kolejne warstwy. Najczęściej powstają laminaty:

  • kompozytowe – papierowy rdzeń nasączony żywicą epoksydową pokrywa włókno szklane,
  • fenolowe – papierowy rdzeń nasączony żywicą fenolową i zalaminowany,
  • szklano-epoksydowe – rdzeń z żywicy epoksydowej wzmocnionej włóknem szklanym,
  • szklano-teflonowe – połączenie teflonu z materiałami ceramicznymi. 

W wielu urządzeniach stosowane są także płytki giętkie i sztywno giętkie. Zawierają elastyczne elementy powstające z laminatu poliimidowego. To folia odporna na wysokie temperatury.

Po stworzeniu laminatu firmy takie jak producent płytek PCB Hatron przechodzą do kolejnego etapu, wymagającego dużej precyzji. Tą ważną pracą jest pokrycie obwodu folią miedzianą, która będzie przewodzić sygnały elektryczne. W zależności od wersji, ta powłoka trafi na jedną lub obie strony płytki. Ona z kolei jest zabezpieczana soldermaską. To zazwyczaj zielona warstwa izolująca tworzona metodą sitodruku. Zakrywa folię pozostawiając na powierzchni ścieżki oraz pady, na których później umieszczane są podzespoły. Ostatnim etapem produkcji jest nanoszenie opisów montażowych wskazujących, jakie komponenty mają trafić w konkretne miejsce. W części modeli płytek drukowanych, poza warstwą opisową, producenci stosują złocenie chemiczne.
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz

Przeczytaj także

Wyszukaj firmy z branży