Artykuł sponsorowany

Dowiedz się, jak wygląda proces ekshumacji zwłok z Miejskim Zakładem Zieleni

Dowiedz się, jak wygląda proces ekshumacji zwłok z Miejskim Zakładem Zieleni

Ekshumacja zwłok to nieczęste zjawisko, niemniej czasem konieczne. Z możliwości wydobycia zwłok, na przykład w celu zmiany miejscu pochówku, korzystają jednak nie tylko osoby prywatne, ale również organy sprawiedliwości. Ekshumacje zwłok na terenie Gdańska może przeprowadzić Miejski Zakład Zieleni. Jak wygląda ten proces, kiedy można dokonać ekshumacji i jak wyglądają formalności z nią związane?

Kiedy można wykonać ekshumację zwłok?

Należy zacząć od tego, że każda ekshumacja zwłok wymaga zgody państwowego inspektora sanitarnego. Wniosek można złożyć osobiście, w odpowiednim urzędzie, ale również listownie bądź elektronicznie. O ekshumację zwłok może ubiegać się małżonek zmarłego, jego dziecko, wnuk, lub prawnuk, a także rodzic, rodzeństwo, teściowie partnerzy pociech, a więc synowe i zięciowie.  Oczywiście, nie należy zapominać o tym, że o ekshumację może wystąpić również prokurator lub sąd. Ekshumację można przeprowadzić w określonym terminie – od 16 kwietnia do 15 października. Warto wiedzieć, że można to zrobić jedynie we wczesnych godzinach porannych.

Najczęściej ekshumację zwłok wykonuje się w celu przeniesienia szczątek zmarłego. Przyczyną może być na przykład fakt, że bliscy zmarłego przeprowadzają się, ale nadal chcą odwiedzać groby rodzinne, tyle że już w miejscu, w którym zamieszkają. Należy wspomnieć również o aspektach finansowych – jeśli zmarły z różnych powodów nie został pochowany w grobie rodzinnym, jego krewni zobowiązani są do uiszczania opłaty za dodatkowe miejsce na cmentarzu, a tym samym do ponoszenia kolejnych kosztów. Warto wiedzieć, że o ekshumację może wystąpić również inspektor sanitarny, który robi to przede wszystkim w sytuacjach, w których cmentarz ma służyć do innych celów.

Jak wygląda ekshumacja zwłok?

Po złożeniu wniosku i uzyskaniu zgody mieszkańcy Gdańska powinni udać się do Miejskiego Zakładu Zieleni, który zajmie się bezpiecznym wydobyciem szczątek zmarłego. Specjaliści z tej firmy doskonale zdają sobie sprawę z tego, jak ważne jest prawidłowe przeprowadzenie ekshumacji. Jeżeli proces ten odbywa się przed upływem 20 lat od zgonu, konieczne będzie wydobycie ciała razem z trumną, a następnie przeniesienie go do szczelnej skrzyni, która jest wyłożona blachą. Jeżeli natomiast od śmierci bliskiej osoby minęło więcej niż 20 lat, specjaliści muszą wydobyć szczątki razem z resztkami trumny i umieścić je w nowej trumnie. Warto pamiętać również o odpowiednim zabezpieczeniu wykopywanej ziemi – powinna być ona umieszczana na szczelnym worku, dzięki któremu nie dojdzie do zanieczyszczenia gruntów oraz wód gruntowych. Co istotne, na ekshumację zwłok trzeba mieć zgodę Sanepidu. Wspomniana wyżej firma pomaga klientom w uzyskaniu takiego pozwolenia.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz