Artykuł sponsorowany

Doradztwo żywieniowe w zakresie hodowli zwierząt

Doradztwo żywieniowe w zakresie hodowli zwierząt

W przypadku hodowli zwierząt żywienie to nie tylko najbardziej kosztochłonny składnik, ale też taki, który bez wątpienia ma największe znaczenie dla jej efektywności. Jakiekolwiek błędy mogą bowiem skutkować np. chorobami metabolicznymi, które znacząco pogorszą wyniki produkcji. Jak hodowcy mogą temu przeciwdziałać i jaką rolę pełni w tym doradztwo żywieniowe dla zwierząt? Zapraszamy do lektury.

Żywienie zwierząt hodowlanych

Zbalansowana dieta to określenie stosowane już nie tylko w przypadku ludzi, ale także zwierząt. Okazuje się bowiem, że sposób ich żywienia ma wpływ na efektywność hodowli, co dobrze pokazują badania przeprowadzane w ostatnich latach m.in. na trzodzie chlewnej. Po raz kolejny potwierdzono, że szkodliwy jest zarówno nadmiar, jak i niedobór paszy, a właściwy stosunek energetyczno-białkowy pokarmu ma największy wpływ na mięsność świń. Prawidłowe wyważenie to jednak kwestia trudna, która wymaga szerokiej wiedzy w tym zakresie, dlatego też w ostatnich latach rosnącą popularnością cieszą się usługi w zakresie doradztwa żywieniowego dla zwierząt.

Hodowla zwierząt – prawidłowe żywienie kluczem do efektywnej produkcji

Specjaliści zajmujący się doradztwem żywieniowym, oferują:

  • pomoc w zakresie optymalnego żywienia różnych gatunków zwierząt hodowlanych,
  • dobranie żywienia na potrzeby konkretnej hodowli,
  • stworzenie indywidualnych receptur dopasowanych do warunków w jakich żyją zwierzęta,
  • zbadanie jakości pasz, które już są stosowane w gospodarstwie i ich wpływu na efektywność produkcji.

Na bazie obserwacji w gospodarstwie, fachowcy doradzą nie tylko odpowiednie produkty bogate w konkretne składniki odżywcze wpływające na funkcjonowanie zwierząt, ale też dopasują pasze do ich wieku oraz przeznaczenia. Jak dodaje Anna Mroczkowska z firmy Kompasz zajmującej się nie tylko doradztwem żywieniowym zwierząt hodowlanych, ale także sprzedażą i mobilną dystrybucją pasz, podawane koncentraty i mieszanki muszą być ponadto dostosowane do pory roku. Wskazuje ona również, że hodowcy często zapominają o prawidłowych sposobach przechowywania żywności, doprowadzając tym samym do rozwoju pleśni i grzybni, co długofalowo ma niekorzystny wpływ na zdrowie zwierząt. Wykwalifikowany doradca uczuli na te kwestie i pomoże hodowcy zastosować właściwe kroki wspierające intensyfikację hodowli.  

Prawidłowe żywienie zwierząt hodowlanych to obok warunków panujących w budynkach oraz jakości dostarczanej wody najważniejszy czynnik wpływający na zdrowie i efektywność gospodarstwa. Samo żywienie to także największy, ponoszony regularnie wydatek, dlatego warto upewnić się, że dokonując tych wyborów hodowca przyczynia się do zwiększenia swoich zysków, nie zaś do strat.  

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz