Artykuł sponsorowany

Dopuszczenie do obrotu wyrobów budowlanych - co warto wiedzieć?

Dopuszczenie do obrotu wyrobów budowlanych - co warto wiedzieć?

Każdy nowy wyrób budowlany zanim pojawi się na rynku, musi spełnić określone wymagania techniczne i wymagania prawne. Zasady wprowadzania do obrotu zostały ściśle określone w rozporządzeniu Nr 305/2011 Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) oraz ustawie o wyrobach budowlanych. Jest to temat dość szeroki i wymagający wiedzy i doświadczenia specjalistów w tym zakresie, a w poniższym artykule prezentujemy kilka najważniejszych informacji z tego zakresu.

Kiedy wyrób budowlany może być wprowadzony do obrotu?

Zgodnie z ustawą o wyrobach budowlanych, wyrób może być wprowadzony do obrotu, jeżeli nadaje się do użytku przy robotach budowlanych, w zakresie jego przeznaczenia i właściwości użytkowych. Innymi słowy, wyrób posiada właściwości użytkowe, które umożliwiają spełnienie podstawowych wymagań, w prawidłowo zaprojektowanym i wykonanym obiekcie budowlanym. 

Norma zharmonizowana i niezharmonizowana

Wyrób budowlany może być wprowadzony do obrotu przez producenta, importera lub przedstawiciela z odpowiednim upoważnieniem. Można to zrobić zgodnie z jednym z dwóch systemów:

  • System europejski, wymagający normy zharmonizowanej lub europejskiej oceny technicznej.

  • System krajowy, dotyczący wyrobów budowlanych, które nie mają normy zharmonizowanej lub europejskiej oceny technicznej.

Normy zharmonizowane to jeden z rodzajów specyfikacji technicznych, których zadaniem jest ocena właściwości użytkowych wyrobów budowlanych. Jeśli wyrób posiada opracowaną normę zharmonizowaną lub Europejski Dokument Oceny (EAD), procedura dopuszczenia do obrotu jest dość sprawna. Produkt musi zostać przebadany przez specjalistyczne laboratorium. W przypadku pozytywnej weryfikacji w laboratorium, produkt ma oznakowanie CE (Conformite Europeenne), które jest potwierdzeniem spełnienia określonych norm i można go dopuścić do obrotu.

Sprawa wygląda nieco inaczej, gdy produkt nie ma opracowanej normy zharmonizowanej. W tej sytuacji producent powinien uzyskać Krajową Ocenę Techniczną (KOT) lub Europejską Ocenę Techniczną (EOT). Obydwa dokumenty wydaje w Polsce Instytut Techniki Budowlanej.

Profesjonalne doradztwo budowlane

Wprowadzenie do obrotu wyrobów budowlanych wymaga wiedzy branżowej, dlatego warto skorzystać z pomocy specjalistów, np. z firmy Orbud s.c.. Przedsiębiorstwo działa na rynku od 1999 roku, a od momentu wejścia Polski do Unii Europejskiej działa głównie w obszarze doradczo-konsultingowym związanym z dopuszczeniem wyrobów do obrotu na rynku polskim i europejskim. Orbud zapewnia obsługę na najwyższym poziomie i wykwalifikowaną kadrę z wieloletnim doświadczeniem i odpowiednimi uprawnieniami.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz