Materiał Partnera

Dom szyty na miarę – o czym trzeba pamiętać, projektując dom?

Dom szyty na miarę – o czym trzeba pamiętać, projektując dom?

Spełnianie marzenia o własnym domu to proces bardzo pracochłonny. Najwięcej uwagi powinniśmy poświęcić stworzeniu projektu budynku, który w 100% będzie spełniał nasze oczekiwania i potrzeby. Powinniśmy stawiać przede wszystkim na funkcjonalność. Podpowiadamy, o czym należy pamiętać, aby uniknąć błędów i zapewnić sobie stworzenie domu z naszych marzeń.

Skorzystaj z pomocy profesjonalnego biura projektowego

O pomoc w zaprojektowaniu funkcjonalnego domu powinniśmy zwrócić się do specjalistów. Aby mieć pewność, że zaplanowanie wyglądu naszego domu powierzymy w ręce fachowców, trzeba dowiedzieć się, jak wyglądały projekty wcześniej realizowane przez daną firmę, ocenić zakres jej oferty oraz sprawdzić, jakimi certyfikatami i uprawnieniami dysponują jej pracownicy. W województwie mazowieckim godną polecenia firmą jest biuro projektowe mgr inż. Marcina Kieżla, które działa na rynku od 2006 roku. Architekci opierając się na wieloletnim doświadczeniu z pewnością będą w stanie doradzić optymalne rozwiązania dla każdego typu budynku.

Pamiętaj, że nie każdy projekt można zrealizować

Kluczową kwestią jest dostosowanie projektu domu do wymiarów i warunków panujących na danej działce. Istotna jest przede wszystkim stabilność gruntowa. Jeśli na naszej działce grunt jest podmokły lub torfowy, architekt będzie musiał zaplanować dużo głębsze niż standardowe fundamenty. Nie bez znaczenia są również odpowiednie proporcje, trzeba pamiętać, że dom nie powinien zajmować zbyt dużej powierzchni działki, należy zagospodarować miejsce na ogród, garaż czy pomieszczenia gospodarcze oraz strefę wypoczynkową.

Drugą kwestią jest zapoznanie się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego dla naszej działki oraz decyzją o warunkach zabudowy na danym terenie. Dokumenty te otrzymasz w lokalnym urzędzie miasta lub gminy. Dowiesz się z nich m.in. ile kondygnacji może mieć dom postawiony na tym terenie, jaki jest dopuszczalny kąt nachylenia dachu czy rodzaj pokrycia.

Cel do osiągnięcia: dom przestrzenny i funkcjonalny

Układ naszego przyszłego domu powinien być przestrzenny i funkcjonalny, a także ściśle dopasowany do potrzeb danej rodziny. To od tego będzie zależał późniejszy komfort jego użytkowania. Wielkość domu i liczba pomieszczeń powinna uwzględniać liczbę mieszkańców, a przestrzeń w domu musi być dostosowana do trybu życia i pracy członków rodziny. Warto jest zadbać o zagospodarowanie przestrzeni prywatnych, a także części wspólnej oraz wypoczynkowej. Trzeba również pamiętać, że metraż budynku oraz jego bryła będą miały znaczący wpływ na koszty budowy, a także późniejszej eksploatacji domu, dlatego wszystkie decyzje powinny być dokładnie przemyślane i skonsultowane ze specjalistami.

Opracowanie:
Pułtusk, Czereśniowa 2
tel. 603 114 118
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz