Dom parterowy czy z poddaszem użytkowym? Plusy i minusy projektów

Dom parterowy czy z poddaszem użytkowym? Plusy i minusy projektów

Stoisz przed wyborem projektu domu? Zastanawiasz się, który jest tańszy w budowie i eksploatacji? Poznaj wady i zalety domów parterowych oraz plusy i minusy domów z poddaszem użytkowym. Przeczytaj, który będzie lepszy dla ciebie i spełni twoje oczekiwania. Poznaj nasze podpowiedzi i wybierz wymarzony projekt domu dla całej twojej rodziny.

Jakie są plusy i minusy domów parterowych?

Plusy domów parterowych

Domy parterowe są popularne, ponieważ mają wiele zalet. Budowa domu parterowego nie wymaga skomplikowanych rozwiązań, dlatego jest stosunkowo szybka. W budynkach jednopoziomowych nie wykonuje się dodatkowych stropów, więc można zaoszczędzić.

Wnętrza domów parterowych są proste w aranżacji. Nie ma tu mowy o skosach, wysokość pomieszczeń jest typowa, więc nie ma problemu z dopasowaniem standardowych mebli dostępnych w sklepach. Dodatkowo gotowe zestawy są tańsze niż meble robione na zamówienie, więc zaoszczędzisz na etapie aranżacji.

Domy parterowe są szczególnie chętnie wybierane przez rodziny z małymi dziećmi, a także osoby starsze, które mają kłopoty z poruszaniem. Komunikacja w budynku parterowym jest łatwiejsza i bardziej komfortowa. Projekty domów parterowych to dobre rozwiązanie dla fanów natury – takie projekty umożliwiają dostęp do ogrodu praktycznie z każdego pomieszczenia.

Dowiedz się, jak zaprojektować dom parterowy.

Minusy domów parterowych

Oczywiście budynki parterowe nie są pozbawione wad. Pierwszą przeszkodą w budowie domu parterowego może być zbyt mała działka lub o nietypowym kształcie. Na niewielkiej powierzchni nie zmieścimy wszystkich potrzebnych pomieszczeń, dlatego w takim przypadku poddasze lub piętro będzie zbawiennym rozwiązaniem.

Kolejny minus domów parterowych jest szczególnie istotnych dla osób, które dbają o środowisko lub chcą zaoszczędzić. Eksploatacja takiego budynku związana jest z ponoszeniem większych kosztów. Ogrzanie domu parterowego jest droższe niż budynku z poddaszem, co związane jest ze sporą powierzchnią przegród zewnętrznych i dachu.

Jakie są plusy i minusy domów z poddaszem?

Plusy domów z poddaszem użytkowym

Niewątpliwym plusem projektów domów z poddaszem użytkowym jest to, że są one energooszczędne. Ogrzanie parteru sprawia, że temperatura pomieszczeń na górze również jest wyższa. Warunkiem zaoszczędzenia na ogrzewaniu jest jednak solida izolacja przegród zewnętrznych, a także szczelny dach.

Domy z poddaszem można umieścić nawet na małej lub wąskiej działce, co nie jest możliwe w przypadku domów parterowych. Z kolei większa działka pozwala na wykorzystanie pozostałej przestrzeni na spory ogród.

Zaletą domów z poddaszem jest możliwość wydzielenia stref na strefę prywatną i ogólnodostępną. Na dole można wyznaczyć część dzienną, a na poddaszu nocną. Projekty domów z poddaszem to również świetne rozwiązaniem dla rodzin dwupokoleniowych.

Aranżacja poddasza może sprawiać kłopoty, z drugiej strony skosy dodają wnętrzu charakteru. Jeśli powierzymy projekt domu doświadczonemu architektowi, może on stworzyć wnętrza ze smakiem, które będą wyróżniać się na tle prostych budynków parterowych.

Minusy domów z poddaszem użytkowym

Dodatkowe stropy, podłogi, a także konieczność umieszczenia schodów w domach z poddaszem wiążą się z większymi kosztami. Okna połaciowe wykorzystywane na poddaszach są droższe niż tradycyjne.

Nietypowa wysokość pomieszczeń oraz skosy to nie tylko trudność w aranżacji, ale także dodatkowe koszty. W tego typu wnętrzach często nie obejdzie się bez zamówienia mebli na wymiar, które niestety są droższe niż gotowe zestawy.

Jaki projekt wybrać?

Ważnym czynnikiem podczas wyboru powinny być wielkość działki, potrzeby twoje oraz twojej rodziny i prowadzony styl życia. Ograniczeniem w wyborze konkretnego projektu domu mogą być też uwarunkowania działki i plan miejscowy, dlatego wybór powinien być dobrze przemyślany. Przeczytaj, jak wybrać wymarzony projekt domu.

Opracowanie:
Marta
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz