Materiał Partnera

Dom od dewelopera – na co zwracać uwagę?

Dom od dewelopera – na co zwracać uwagę?

Własny dom to marzenie wielu Polaków. Jednak droga do jego realizacji może być długa i dość problematyczna – rozpoczyna się od licznych formalności, a potem trwających nieraz wiele miesięcy robót budowlanych. Nie wszyscy mają dość czasu ani chęci, by czekać na efekt prac, a jednocześnie nie chcą mieszkać w domu z rynku wtórnego. Rozwiązaniem staje się wtedy kupno domu od dewelopera. Na co powinniśmy zwrócić uwagę przed podpisaniem umowy?

Powierzchnia i projekt domu

Jednym z głównych czynników decydujących o wartości domu od dewelopera jest jego powierzchnia, dlatego zanim zdecydujemy się na kupno, powinniśmy wiedzieć, o jakiej wielkości nieruchomości w ogóle mowa. Będzie to miało istotny wpływ na nasz komfort mieszkania. Kolejna kwestia to rozkład pomieszczeń – żeby go poznać, musimy poprosić dewelopera o dostęp do szczegółowego projektu budynku. Kwestie te są szczególnie istotne jeśli posiadamy dużą rodzinę.

Lokalizacja domu

Na dobrą lokalizację składa się wiele czynników, między innymi:

  • Jakość dojścia lub dojazdu do domu – jeśli nie wszyscy członkowie naszej rodziny mogą przemieszczać się samodzielnie do pracy lub szkoły, warto sprawdzić, czy w pobliżu kursują środki transportu zbiorowego, np. autobusy bądź pociągi.
  • Dostęp do ważnych miejsc – warto zapoznać się nieco z okolicą, by przekonać się, czy w pobliżu naszego domu znajdują się duże sklepy bądź przychodnie.
  • Tereny zielone – bliskość lasu lub parku jest uznawana za duży plus, jednak warto wziąć pod uwagę, że niektóre formy ukształtowania terenu mogą być bardziej uciążliwe niż przydatne. Przykładowo – jeśli osiedle powstaje w pobliżu podmokłych terenów, możemy spodziewać się w lecie inwazji komarów na nasz dom.

Plan zagospodarowania przestrzennego

Radość z zakupionego domu może skończyć się bardzo szybko, jeśli okaże się, że za naszym ogrodzeniem ma wkrótce powstać hipermarket z wielkim parkingiem, ogromny biurowiec bądź fragment drogi ekspresowej.

Żeby uniknąć takich niespodzianek, powinniśmy koniecznie udać się do urzędu gminy i sprawdzić miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego oraz studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego – wyjaśnia przedstawiciel firmy Graz Deweloper. – Z dokumentów tych dowiemy się, jakie są plany inwestycyjne w naszej okolicy.

Zdecydowanie warto również zapoznać się z dokładnym planem naszego osiedla przygotowanym przez dewelopera – lepiej nie ufać tylko materiałom promocyjnym, które przygotowane są do zachęcania klientów, a niekonieczne do przedstawiania finalnego wyglądu inwestycji.

Umowa z deweloperem

Jeśli projekt oraz lokalizacja domu przypadły nam do gustu, nie pozostaje nic innego jak przyjrzeć się dokładnie umowie kupna, która powinna zawierać wszelkie szczegółowe informacje na temat inwestycji, m.in. powierzchnię domu, powierzchnię działki, stan wykończenia domu oraz spis materiałów, które zostaną użyte do budowy.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz