Artykuł sponsorowany

Dokumentacja projektowa w przypadku przebudowy drogi powiatowej

Dokumentacja projektowa w przypadku przebudowy drogi powiatowej

W Polsce możemy obecnie obserwować bardzo złożone zjawisko modernizowania sieci dróg krajowych, autostrad, a także tras powiatowych, łączących ze sobą większe miasta. Proces ten jest wzmożony już od kilku lat, a to spowodowało dynamiczny rozwój firm budowlanych zajmujących się budownictwem liniowym. Bardzo duże znaczenie przy inwestycjach wznoszenia dróg powiatowych – czy ich remontowania – mają również biura projektowe, które wielokrotnie podejmują nadzór inwestorski. Dzisiaj bowiem prawidłowość przeprowadzania każdego procesu budowlanego, jest oparta na szczegółowej dokumentacji.

Postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego – przetarg

Podobnie jak w przypadku wykonawczych procesów budowlanych, te dotyczące działań projektowych, wiążą się z publicznym ogłoszeniem ofertowym o udzielenie zamówienia zainteresowanym firmom. Mowa zatem o postępowaniu na drodze przetargu, który wyłania przedsiębiorstwo projektowe budownictwa liniowego o najkorzystniejszej ofercie – zarówno pod kątem jakościowym, jak i cenowym. Na przykładzie firmy LAPIS z Bydgoszczy, można zatem określić, w jaki sposób wygląda tytuł zlecenia wykonawstwa dokumentacji projektowej. Przedsiębiorstwo to realizowało między innymi „Wykonanie dokumentacji projektowej na przebudowę drogi powiatowej nr 2528C Murzynno – Żyrosławice – Opoczki – Przybranowo - zadanie nr 1”. Zamawiający zawsze przed otwarciem oferty musi podać kwotę, jaką chce przeznaczyć na sfinansowanie danego zamówienia. W podanym wyżej przypadku był to budżet w wysokości 100 tysięcy złotych. Warto zatem zauważyć to, że nie tylko wykonawcy budowy muszą ze sobą rywalizować o małe i duże zlecenie publiczne. Na szczęście wszystkie firmy traktowane są w jednakowy sposób, co określa Prawo Zamówień Publicznych (Dz. U. z 2015 r. poz. 2164 z późn. zm.).

Składniki dokumentacji projektowej zadania przebudowy drogi powiatowej

Tworzenie dokumentacji projektowej przy przebudowach między innymi dróg powiatowych, musi opierać się na wyznacznikach inwestora, a także wszystkich norm prawnych obowiązujących na terenie kraju. Składnikami dokumentacji projektowych są zaś złożone opracowania techniczne, rysunkowe, graficzne, a także obliczeniowe oraz opisowe. Zalicza się zatem do nich między innymi aktualne mapy sytuacyjno-wysokościowe do celów projektowych w skali 1:500; projekty budowlane opatrzone opiniami, uzgodnieniami, ekspertyzami i zgodami administracyjnymi; projekty wykonawcze; przedmiar robót (w układzie specyfikacyjnym); opracowania geotechniczne; projekt stałej organizacji ruchu wraz z jego zatwierdzeniem; kosztorys oferowany i inwestorski; a także inne dokumenty, niezbędne do realizacji danego zlecenia. Warto zatem zauważyć, że inwestycja nawet niewielkiego odcinka drogi powiatowej, wiąże się z koniecznością wykonania bardzo precyzyjnej dokumentacji, która stanowi podstawę bezpiecznego, precyzyjnego oraz prawidłowego wykonania wszystkim prac. Często całe opracowanie projektowe składa się z ponad stu stron A4, wraz z różnymi mapami, tabelami obliczeń i wzorami.

Dokumentacja projektowa a nadzór inwestorski

Obecnie przy realizacji zamówień publicznych związanych z budownictwem liniowym, nadzór inwestorski całej inwestycji, przejmuje firma, która wyspecjalizowana jest w tworzeniu dokumentacji projektowej. Usprawnia to bowiem procesy budowlane, przygotowawcze, a także planistyczne i nadzorcze. Istotne jest bowiem to, że każdy element dokumentacji projektowej np. przebudowy drogi powiatowej, jest podstawą oceny działań wykonawców i podwykonawców. Nadzorca inwestorski posiada bowiem uprawnienia do m.in.:

  • zatrzymania procesu budowlanego w przypadku wykrycia nieprawidłowości,
  • żądania wykonania poprawek lub dodatkowych prac, w przypadku niewłaściwego stosowania projektu budowlanego, a także pozwoleń na budowę,
  • wydawania poleceń kierownikom budowy, ekipom wykonawczym i podwykonawczym – np. zlecenie wykonania próby i badań danych elementów wznoszonego obiektu, okazania ekspertyz prowadzonego procesu budowlanego, czy danych technicznych materiałów budowlanych,
  • zamykanie procesu inwestycyjnego poprzez stwierdzenie zgodności zrealizowanych prac,
  • ocenianie stosowania się wykonawców do norm specyfikacji technicznej danych prac,
  • kontrolowanie terminowości danych etapów prac,
  • kontrolowanie odpowiedniego wykorzystania materiałów,
  • kontrolowanie rozliczeń finansowych związanych z wykonywaniem działań określonych w umowach z wykonawcami i podwykonawcami.

Szczegółowe informacje znaleźć można zaś w Dz.U.2018.0.1202 t.j. – Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane, art. 26. Uprawnienia inspektora nadzoru inwestorskiego.

Opracowanie:
Bydgoszcz, Wyzwolenia 114 lok. 39
tel. 530 512 480
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz