Artykuł sponsorowany

Dokumentacja geotechniczna – co zawiera i ile kosztuje?

Dokumentacja geotechniczna – co zawiera i ile kosztuje?

Posiadanie opinii geotechnicznej w przypadku budowy domów jednorodzinnych wymagane jest od kwietnia 2012 roku. Tego typu badania zazwyczaj trwają około dwóch godzin, a oczekiwanie na finalną dokumentację, w zależności od zatrudnionej firmy, wynosi średnio dwa tygodnie. Jakie elementy zawiera tego typu dokument i jakie wnioski płyną z niego dla inwestora?

Kategoria geotechniczna

Pierwszym, istotnym elementem przed przystąpieniem do prac z zakresu wykonywania badań, jest określenie przez projektanta kategorii geotechnicznej. Prawo stanowi obecność trzech kategorii: I grupa obejmuje budynki wznoszone w prostych warunkach geotechnicznych, II odnosi się do bardziej złożonych warunków gruntowych, zaś III występuje wówczas, gdy budynek znajdzie się na trudnym terenie. Im obszar bardziej wymagający, tym konieczne będzie sporządzenie obszerniejszej dokumentacji.

Co zawiera dokumentacja geotechniczna?

Otrzymany plik dokumentów obejmuje dwie części: opisową, a także graficzną. Pierwsza składa się przede wszystkim z zaleceń geologa, które zostały poparte na analizie poziomu wód gruntowych oraz opisach warstw gruntów. Część druga, graficzna, obejmuje natomiast plan działki wraz z punktami w których dokonano wierceń oraz z przekrojem geotechnicznym poszczególnych warstw gleby.

Wnioski dla inwestora

Celem badań geotechnicznych jest przede wszystkim pomoc inwestorowi w wybraniu optymalnego sposobu posadowienia budynku oraz zabezpieczenia go przed niekorzystnymi czynnikami działającymi w środowisku wodno-gruntowym. Dlatego też w dokumentacji geotechnicznej znajdą się takie elementy jak zalecenia dotyczące optymalnego rodzaju fundamentów, ewentualne możliwości drenażu terenu, metody zabezpieczenia występujących na działce skarp i wszelkie dodatkowe środki prewencyjne, które mogą pomóc w realizacji budowy na danym obszarze.

Koszt realizacji badania oraz dokumentacji geotechnicznej

W przypadku tego typu usług, znaczenie ma przede wszystkim region kraju, w którym zostaną one zrealizowane. Standardowo jednak, realizacja trzech odwiertów o głębokości od około 3 do 6 metrów (więcej w przypadku występowania piwnicy), wynosić będzie od 1000 do 1500 zł. Wydatek ten obejmie nie tylko sam proces badawczy, ale oczywiście także wykonanie dokumentacji.

Kto wydaje dokumentację geotechniczną?

Wykonywaniem badań geotechnicznych zajmują się specjalistyczne firmy posiadające zespół wykształconych i doświadczonych hydrologów. Jednym z tego typu przedsiębiorstw jest Geoactiv z Bydgoszczy, należący do Piotra Tańskiego. Firma ta posiada odpowiednie uprawnienia w obszarze hydrologii oraz geologii inżynieryjnej, nadane przez Ministra Środowiska.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz