Artykuł sponsorowany

Dobry okulista poszukiwany, czyli kiedy wzrok płata figle

Dobry okulista poszukiwany, czyli kiedy wzrok płata figle

Narząd wzroku jest niezwykle delikatny i jako jeden z pierwszych zaczyna niedomagać. Problemy ze wzrokiem mogą pojawić się w różnym wieku, więc nie tylko osoby starsze zmagają się z pogorszonym widzeniem. Niestety coraz więcej, coraz młodszych osób również skarży się na słaby wzrok i konieczność noszenia okularów. Warto, więc wiedzieć, jakie objawy powinny skłonić nas do badania wzorku, a także, dlaczego lepiej iść do okulisty, niż do optyka.

Pierwsze objawy psującego się wzroku

Wiele osób odkłada myśl o wizycie w gabinecie okulistycznym na „wieczne nigdy”. Dzieje się tak z różnych przyczyn – niektórzy obawiają się konieczność noszenia okularów, inni samego badania, a jeszcze inni nie chcą słyszeć diagnozy. Jednak nie wolno bagatelizować dyskomfortu związanego z widzeniem, który może być sygnałem ostrzegawczym, że coś się dzieje z oczami. Z pewnością musimy być czujni i zwracać baczną uwagę na:

  • dziwne bóle głowy,
  • nieostre widzenie,
  • mrużenie oczu,
  • falowanie prostych linii,
  • pieczenie lub zaczerwienienie oczu.

Błahe z pozoru objawy, mogą być przyczyną dużo gorszych schorzeń, więc warto zapisać się wreszcie do okulisty i zadbać o cenny zmysł wzroku. Wielu może czuć lekkie podenerwowanie na myśl o badaniu wzroku, jednak nie ma się, czego obawiać. Można odczuwać lekki dyskomfort związany z koniecznością manipulacji przy oku, jednak komputerowe badanie wzroku czy dobieranie odpowiednich mocy szkieł jest zupełnie bezbolesne.

Okulista  kiedy udać się na wizytę?

Problemy z oczami koniecznie należy skonsultować ze specjalistą od zdrowia oczu. Jednak kryją się oni pod różnymi profesjami. Optyk, okulista, optometrysta – do kogo trzeba się udać, aby rozpoznać problemy ze wzrokiem? W pierwszej kolejności zawsze lepiej iść do okulisty, a już zwłaszcza, kiedy jest to pierwsze badanie wzroku. Okulista specjalizuje się w chorobach oczu, może stwierdzić wady refrakcji, ale jego kompetencje sięgają znacznie szerzej. Oprócz badania wzroku lekarz okulista zajmuje się leczeniem samego narządu wzroku, czyli oczu

To do okulisty udamy się z zaczerwienionym, łzawiącym okiem – może to być alergia lub uszkodzenie mechaniczne. Warto znać adres dobrego okulisty, aby w razie potrzeby udać się na wizytę prywatnie. Jobda Grzegorz Indywidualna Specjalistyczna Praktyka Lekarska zbada oczy bez konieczności czekania w długich kolejkach do okulisty na NFZ. W gabinecie okulistycznym dokonuje się również diagnostyka jaskry, a do tego potrzebne są kompleksowe badania. Dobry okulista wykona również tomografię siatkówki oka za pomocą nowoczesnego urządzenia OCT Zeiss. To specjalne badanie jest niezbędne w monitorowaniu zmian jaskrowych, a także innych ognisk chorobowych w siatkówce oka. Warto też pamiętać, że tylko okulista może zrobić badanie lekarskie na broń, a także badanie profilaktycznie do pracy.

Oceń artykuł (2)
3.0
Komentarze
Dodaj komentarz