Artykuł sponsorowany

Dobrowolne przejście na księgowość pełną

Dobrowolne przejście na księgowość pełną

W Polsce obowiązuje ewidencjonowanie podatków działalności gospodarczych w dwóch modelach: księgowości pełnej lub uproszczonej. W pierwszym przypadku firmy muszą prowadzić księgi handlowe i niekiedy sprawozdania finansowe. W drugim zaś należy zakładać i wypełniać księgi przychodów i rozchodów, karty podatkowe lub ryczałt. Mimo znacznego uproszczenia, które gwarantowane jest m.in. dla ryczałtowców czy przy tzw. KPiR, wiele firm woli stosować ewidencje na zasadach ogólnych. Dlaczego jest to opłacalne?

Kiedy należy stosować księgowość pełną?

Księgowość pełna jest obligatoryjnie narzucona tym firmom, których przychody za poprzedni rok obrotowy wyniosły minimum 2 miliony euro z przeliczenia ze złotówek według kursu średniego NBP. Ten jest ogłaszany na następny rok każdego 1 października. Dla przykładu limit za 2019 rok wynosił 8 746 800 zł. Po jego przekroczeniu przedsiębiorstwo rozliczające się w ramach księgowości uproszczonej musiało przejść na księgi rachunkowe. Dotyczy to zaś następujących jednostek:

  • osób fizycznych,
  • spółek cywilnych osób fizycznych,
  • spółek jawnych osób fizycznych,
  • spółek partnerskich.

Kiedy warto dobrowolnie wybrać księgowość pełną?

Wiele firm dobrowolnie rezygnuje z uproszczonej formy ustroju podatkowego lub już przy rejestracji firmy wybiera ewidencjonowanie w księgach handlowych. Kiedy dobrowolne wybranie księgowości pełnej jest opłacalna? Przede wszystkim rekomendowane jest to dla tych firm, które chcą działać zarówno na rynku polskim, jak i zagranicznym. Jest to również opcja dla podmiotów z dużym kapitałem, a także szerokimi planami inwestycyjnymi. Księgowość pełna lepsza jest też wtedy, kiedy przedsiębiorca planuje szybką i skuteczną ekspansję swoich produktów lub usług na rynku lokalnym oraz krajowym. Jak jednak podjąć właściwą decyzję?

Obecnie rekomenduje się podejmowanie stałej współpracy z biurami rachunkowymi. Nie tylko świadczą one szerokie usługi księgowo-rachunkowe i kadrowo-płacowe, ale także doradztwo podatkowe. Tacy specjaliści jak Teresa Michniewicz z biura rachunkowo podatkowego MT są zatem gotowi pomóc przy doborze odpowiedniego sposobu rozliczania podatku firmy. Mowa również o doborze podatku liniowego lub progresywnego, a także o ważnych optymalizacjach podatkowych.

Zalety księgowości pełnej

Księgowość pełna jest wybierana coraz częściej dobrowolnie przez firmy uprawnione do KPiR czy ryczałtu ze względu na wiele swoich zalet. Przede wszystkim jest ona narzędziem kontroli i dokładniej analizy wydatków, kosztów oraz źródeł przychodów przedsiębiorstwa. Dzięki temu można tworzyć spójne i trafne strategie produktowe, portfelowe oraz inwestycyjne. Pełna księgowość pozwala bowiem dostosowywać politykę rachunkowości przedsiębiorstwa do potrzeb. Księgi rachunkowe jako skarbnica wiedzy o sytuacji ekonomicznej firmy, pozwalają uzyskiwać jej wyższe zyski. 

Opracowanie:
Szczecin, Śląska 54a lok. 3
tel. 91 488 09 81
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz