Artykuł sponsorowany

Dobór termoizolacji do domu jednorodzinnego w Polsce

Dobór termoizolacji do domu jednorodzinnego w Polsce

Rola odpowiedniego doboru termoizolacji domu jest nie do ocenienia. Gwarantuje ona wysoki komfort cieplny wewnątrz oraz pozwala znacznie obniżyć wydatki na ogrzewanie. Ocieplając ściany zewnętrzne, podłogi czy też dach trzeba pamiętać o pewnych przepisach, jakie obowiązują w Polsce. Nie ma tu bowiem miejsca na pełną dowolność wyboru materiału – każda z przegród ma przypisaną w przepisach maksymalną wartość przenikalności cieplnej. Jest ona określona współczynnikiem U. Dla ścian zewnętrznych do końca 2020 roku wynosi on 0,23 W/(m²·K), a od 2021 roku 0,20 W/(m²·K). Jak docieplić ściany w budynku jednorodzinnym?

Na co zwracać uwagę przy wyborze materiałów dociepleniowych?

Najczęściej stosowany materiał przy ocieplaniu ścian zewnętrznych stanowi wełna mineralna. Ma ona bardzo dobre właściwości cieplne i wykorzystuje się ją zarówno do ścian, dachów, jak i podłóg. Poza tym doskonale tłumi dźwięk, jest odporna na działanie wysokich temperatur oraz gwarantuje niepalność. Wykazuje również dużą paroprzepuszczalność oraz elastyczność. Bardzo łatwo dopasować ją do izolowanego miejsca.

Drugim popularnym materiałem jest styropian. Jego dużą zaletą jest niska waga oraz bardzo dobre właściwości termoizolacyjne. Materiał ten jest również nisko nasiąkliwy, łatwy w montażu oraz obróbce, a także obojętny dla skóry i błon śluzowych.

Przy wykonywaniu termoizolacji domu, należy pamiętać o unikaniu powstawania mostków termicznych. Są to takie obszary, w których z powodu gorszych właściwości termoizolacyjnych dochodzi do dużej ucieczki ciepła. Za przyczynę ich występowania odpowiedzialne są przeważnie źle dobrane materiały budowlane oraz błędy wykonawcze.

Mostki termiczne występują zwykle w węzłach konstrukcyjnych oraz miejscach, w których łączą się elementy zewnętrzne wykonane z różnych materiałów. Właśnie dlatego takie fragmenty budynków, jak styk ściany zewnętrznej z płytą fundamentową muszą zostać zaizolowane w precyzyjny sposób.

Dlaczego warto wykonać odpowiednią termoizolację domu?

Rodzaj materiału, z którego wykonana jest izolacja termiczna, wpływa na parametr izolacyjności, opór cieplny oraz właściwości akustyczne domu. Najbardziej popularnymi materiałami dociepleniowymi są wełna mineralna, oraz styropian. Istnieje bardzo dużo odmian materiałów, które można dostosować do swoich możliwości finansowych.

Jak mówi projektant z biura architektonicznego Bogdan Adamczyk ze Szczecina, które oferuje wykonywanie projektów budynków: Wykonanie termoizolacji w prawdziwy sposób pozwala na zaoszczędzenie energii. Dzięki temu nakłady potrzebne do utrzymania domu są jak najniższe. Jest to bardzo ważne, ponieważ z roku na rok ceny energii elektrycznej, oleju oraz gazu są coraz wyższe.


Decydując się na docieplenie domu, zaleca się przygotowanie projektu przez specjalistyczne biura projektowe. Doświadczeni fachowcy, którzy znają obecne przepisy, zaprojektują odpowiednią termoizolację domu bez zbędnych mostków termicznych.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz