Materiał Partnera

Dobór soczewek kontaktowych – pozbądź się ograniczeń

Dobór soczewek kontaktowych – pozbądź się ograniczeń

Noszenie okularów korekcyjnych może być uciążliwe, szczególnie jeśli natura obdarzyła Cię dużą wadą wzroku. Soczewki kontaktowe to świetna alternatywa dla okularnika. Są one wygodne i wszechstronne (pozwalają na korekcję różnych wad), nie ograniczają pola widzenia, a ich zakup i stosowanie nie są drogie. Dowiedz się, jak wygląda dobór soczewek kontaktowych i dlaczego warto przestawić się na ten sposób korekcji wzroku.

Dlaczego soczewki?

Pierwsze soczewki kontaktowe były twarde i niewygodne. Dziś na rynku znajduje się jednak szereg produktów, których użytkowanie jest bardzo komfortowe i łatwe. Większość współczesnych soczewek wykonana jest z hydrożelu, czyli miękkiego i elastycznego tworzywa o bardzo dużej zawartości wody. Dzięki temu soczewka umieszczona na oku jest niewyczuwalna i nie powoduje jego wysychania. W korekcji niektórych wad zastosowanie znajdują też soczewki twarde, jednak jest to zdecydowanie rzadziej stosowane rozwiązanie. Ze względu na własne preferencje oraz zalecenia specjalisty możesz zdecydować się na soczewki jednodniowe (jednorazowe), tygodniowe, dwutygodniowe, miesięczne. Zwykle zalecane jest zdejmowanie ich na noc, wiele wariantów jest jednak przystosowanych również do ciągłego noszenia.

Wśród najważniejszych zalet soczewek kontaktowych wymienić można:

  • brak ograniczenia pola widzenia,
  • komfort przy uprawianiu sportu,
  • brak zniekształceń charakterystycznych dla korekcji okularowej (szczególnie przy większych wadach),
  • wygodę – soczewki nie zsuwają się z nosa, nie parują,
  • względy estetyczne,
  • możliwość podkreślenia lub zmiany koloru oczu,
  • możliwość noszenia okularów przeciwsłonecznych.

Dobór soczewek kontaktowych tylko u specjalisty

Jeśli chcesz zacząć nosić soczewki kontaktowe, powinieneś udać się do specjalisty. Najlepiej wybrać zakład optyczny, który zapewnia możliwość wykonania badania wzroku i doboru metod jego korekty, taki jak Optivision w Warszawie.

Dobór soczewek rozpoczyna się od sprawdzenia ostrości wzroku. Sprawdza się także krzywiznę rogówki, która jest istotna dla zastosowania odpowiedniego wariantu soczewki czy też funkcjonowanie kanalików łzowych. Jeśli nie ma przeciwwskazań, specjalista przystąpi do doboru optymalnie dobranej pary. Przy dużej lub specyficznej wadzie wzroku albo nietypowej budowie oka może być konieczne wykonanie soczewek na zamówienie, w większości przypadków będzie jednak możliwa natychmiastowa przymiarka.

Pierwszej aplikacji soczewek dokonuje specjalista. Po krótkim okresie adaptacji przystępuje do oceny ich dopasowania oraz ostrości wzroku, a następnie przeprowadza naukę zakładania i zdejmowania. Pacjent zostaje też poinformowany o procedurze czyszczenia i pielęgnacji soczewek oraz środkach ostrożności związanych z ich stosowaniem i może od razu kupić wszystkie potrzebne produkty. Właściwie dobrane zapewnią wysoki komfort i pozwolą pozbyć się ograniczeń związanych z noszeniem okularów.

Opracowanie:
Warszawa, Wojciechowskiego 37
tel. 22 667 98 94
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz