Artykuł sponsorowany

Dobór oświetlenia samochodowego. Co mówią przepisy?

Dobór oświetlenia samochodowego. Co mówią przepisy?

Dobór odpowiedniego oświetlenia pojazdu jest jasno określony przez prawo. Jeżeli właściciel samochodu – ze swojej niewiedzy lub umyślnie – złamie zasady musi liczyć się z konsekwencjami, jakie poniesie z tego tytułu. Najczęściej jest to bardzo wysoki mandat, ale również możliwość zatrzymania przez Policję dowodu rejestracyjnego. Jak zatem powinien wyglądać odpowiednio „oświetlony” samochód?

 

Oświetlenie pojazdów – skrajności

Każdy, komu zdarzyło podróżować się po polskich drogach, był świadkiem najróżniejszych pomysłów dotyczących oświetlenia samochodów. Kierowcy bardzo często realizują najbardziej szalone pomysły np. oświetlając dysze wycieraczek, wentyle, wstawiając paski diodowe i nie tylko. Spotykane w samochodach są także „pseudoksenony”. Tego typu oświetlenie nie daje żadnych korzyści podczas jazdy, a jedynie oślepia w nocy kierowców jadących z naprzeciwka. 

Specjalista z firmy Moto Parts - Michał Nikiciuk zauważa: Pomysłów na upiększenie pojazdu jest wiele, jednak nie wszystkie są legalne i dopuszczone przez polskie prawo – o czym warto pamiętać.

 

Dodatkowe oświetlenie – czy pozwala na to prawo?

 

Samodzielne przeróbki, czy dodawanie wyżej wspomnianego wyposażenie to łamanie przepisów prawnych. Zasady dotyczące odpowiedniego oświetlenia samochodu, jak również wszelkich dodatków zostały jasno określone przez kodeks drogowy oraz odpowiednie rozporządzenia. Jednak w praktyce kierowcom, którzy łamią przepisy, bardzo często udaje się uniknąć odpowiedzialności i konsekwencji, jakie wynikają z tego tytułu. Znacznie częściej mandaty nakładane są również na osoby, które w samochodach montują szereg „upiększeń”, rzucających się w oczy już z daleka.

 

Prawidłowe oświetlenie pojazdu  - jak powinno wyglądać?

Światła do jazdy za dnia stanowią najlepszy przykład prawidłowego oświetlenia pojazdu

W tym przypadku wyznacza się dwa rodzaje:

  • oświetlenie montowane fabrycznie,
  • oświetlenie akcesoryjne.

 

Wprowadzone w lutym 2011 prawo dotyczące pojazdów do masy 3,5 tony, które sprzedawane są na terenie Unii Europejskiej, jasno określa, że wszystkie te samochody powinny być wyposażone w światła dzienne. Światła dzienne montowane w samochodach po 2011 roku dodatkowo posiadają automatyczne:

  • włączenie po odpaleniu pojazdu,
  • wyłączenie po zapaleniu świateł mijania.

 

W przypadku samochodów starszych roczników bardzo często montuje się światła akcesoryjne. Są one przeznaczone do jazdy dziennej wyłącznie w sytuacji, kiedy samochód nie posiada fabrycznego wyposażenia tego typu. Sposób montażu świateł akcesoryjnych, jak również ich miejsce, jasno określają przepisy:

  • światła akcesoryjne muszą posiadać homologację,
  • konieczne jest zachowanie odpowiednich odległości – pomiędzy światłami nie może być mniejszego odstępu niż 60 cm, odległość od podłoża musi mieścić się
    w przedziale od 25 do 150 cm,
  • montaż świateł jest dozwolony w taki sposób, aby uruchamiały się wraz z tylnymi pozycyjnymi.

 

Stosowanie się do obowiązującego kodeksu drogowego oraz aktualnych przepisów, które określają sposób, rodzaj oraz możliwości oświetlenia pojazdu to podstawa. Wszelkiego rodzaju oświetlenia ozdobne – takie jak np. podświetlenie podwozia – są niedopuszczalne w standardowym ruchu. Możliwe jest ich zastosowanie, jednak użytkowanie dopuszczalne jest wyłącznie np. podczas specjalnych zlotów czy eventów.

 

 

 

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz