Materiał Partnera

Dobieramy wyposażenie suszarni podłogowej

Dobieramy wyposażenie suszarni podłogowej

Ważnym elementem produkcji rolnej jest suszenie zbiorów. Wymagają tego przede wszystkim zboża oraz kukurydza, ale także zioła czy grzyby. W gospodarstwach wykorzystuje się różne rodzaje suszarni, a do najpopularniejszych zalicza się warianty podłogowe. W jaki sposób działają oraz na co zwrócić uwagę przy doborze komponentów? O tym w poniższym artykule.

Konstrukcja suszarni podłogowej

Główne przeznaczenie urządzenia to suszenie nasion zbóż i roślin strączkowych, a także doduszanie cebuli. Jej budowa pozwala na demontaż oraz przenoszenie w inne miejsce, dostępne są jednak na rynku modele, które można wbudować w podłogę magazynu. Ponadto cała konstrukcja jest zaprojektowana tak, by bez trudu wjechać do środka przyczepą lub ładowarką teleskopową, by rozładować czy załadować zbiory. W wielu przypadkach też system jest tworzony indywidualnie, na potrzeby konkretnego obiektu. W standardowych suszarniach podłogowych bowiem zasyp oraz wysyp suszonego materiału odbywa się ręcznie, dlatego rolnicy często decydują się na zastosowanie rozwiązań automatyzujących te procesy.

Konstrukcje podłogowe składają się z kanału służącego do rozprowadzania ciepłego powietrza oraz podłogi wykonanej z blachy perforowanej. Tę układa się po obu stronach przewodu. Między podłogą układu a podłożem pomieszczenia powstaje przestrzeń, do której wdmuchiwane jest ogrzane powietrze. Otwory w płytach pozwalają mu dotrzeć do zgromadzonych plonów, gdzie przepływa przez nie i osusza. Cechą charakterystyczna suszarni tego typu są duże rozmiary. Należy również zwrócić uwagę na niską wydajność pracy. Plus stanowi jednak atrakcyjna cena oraz prostota budowy.

Alternatywę dla systemów podłogowych w magazynach stanowią suszarnie na przyczepach. W tym przypadku blachy perforowane umieszczane są na podłożu przyczepy. Do suszenia wykorzystuje się ogrzane powietrze, przy czym źródłem ciepła jest umieszczony na przedzie konstrukcji palnik. Przyczepę ponadto wyposaża się w system mieszania zgromadzonych na niej plonów. Innym rozwiązaniem są suszarnie porcjowe. Głównym komponentem ich struktury są dwie komory z blachy perforowanej – z pionowym przenośnikiem ślimakowym wewnątrz oraz druga, do której wtłacza się ogrzane powietrze, które następnie przepływa przez ziarno.

Doprowadzenie ciepłego powietrza

Suszarnia podłogowa, jak już wspomniano wyżej, opiera się na zastosowaniu ogrzanego powietrza. To dostarczane jest przy pomocy systemu kanałów i rozprowadzane przez otwory w blachach perforowanych, ale za jego zapewnienie odpowiada wentylator lub wentylator z nagrzewnicą powietrza. Dobór sprzętu ma ścisły związek z rodzajem materiału, jaki poddaje się suszeniu, ale znaczenia ma także konstrukcja danego systemu. Najlepiej sprawdzają się urządzenia o dużej wydajności i ciśnieniu, co pozwoli na pokonanie oporów ziarna i skuteczne jego osuszenie. Do popularnych należą wentylatory osiowe, ale pamiętać warto o wyposażeniu ich w specjalne kierownice zwiększające ciśnienie.

Na wylocie urządzenia stosuje się nagrzewnice. Przyczyniają się one do skrócenia czasu suszenia. Bez nich proces powinien odbywać się przy stosunkowo niskiej wilgotności powietrza, ponieważ opiera się on właśnie na odbieraniu wilgoci z ziaren przez powietrze przechodzące pomiędzy nimi. W takim układzie każdy metr sześcienny medium przechodzący przez suszoną warstwę zabiera kilka gramów wody. Tę ilość można zwiększyć właśnie za pomocą nagrzewnicy. Należy jednak mieć świadomość, że w warunkach wysokiej wilgotności powietrza skutek suszenia będzie odwrotny do zamierzonego.

Powierzchnia suszenia

Ostatni element suszarni podłogowej to płyty, na których układa się suszone zbiory. W tej roli doskonale sprawdzają się blachy perforowane producenta sit Sitono z miejscowości Stroszki. Główny atuty tych wyrobów stalowych to przede wszystkim szeroki wybór rozmiarów, w jakich są dostępne. W sprzedaży znajdują się arkusze 1000 x 2000, 1250 x 2500 czy 1500 x 3000 mm. Często spotkać się można też z ofertą stworzenia sita na zamówienie. Ponadto w zależności od wymagań w zakresie wielkości oraz przeznaczenia produktu, dobiera się grubość materiału w przedziale od 0,5 do 6,0 mm.

Dobre właściwości plastyczne stali przekładają się na różnorodność form wykonanych z niej elementów. Blachy znajdujące zastosowanie w suszarniach podłogowych mogą mieć perforację daszkową lub mostkową. Wybierać można także pomiędzy kilkoma kształtami otworów. Pozwala to łatwo dopasować konstrukcję systemu do wielkości ziaren poddawanych suszeniu. Mnogość wariantów wpływa ponadto na walory estetyczne, a te w nowoczesnych gospodarstwach również mają dość istotne znaczenie.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz