Materiał Partnera

Do stomatologa nie tylko z zębami, czyli czym jest periodontologia?

Do stomatologa nie tylko z zębami, czyli czym jest periodontologia?

Przyjęło się, że lekarz stomatolog to specjalista, który zajmuje się leczeniem i upiększaniem zębów. Do gabinetu dentystycznego chodzimy z ubytkami, bólem lub też po to, aby zęby wybielić lub oczyścić z kamienia. Lekarz tej specjalności oferuje jednak znacznie więcej, bowiem zajmuje się również schorzeniami przyzębia. Tej tematyce poświęcona jest nauka zwana periodontologią.

Czym zajmuje się periodontologia?

Piękne i zdrowe zęby wymagają odpowiedniej pielęgnacji – począwszy od regularnych wizyt w gabinecie stomatologa aż po prawidłowe szczotkowanie. Nie są to jednak twory samodzielne, zawieszone w wewnętrznej przestrzeni jamy ustnej, lecz umieszczone w podstawie kostnej i otoczone miękką tkanką. Ta obudowa zębów ma ogromne znaczenie dla ich ogólnej kondycji. Wszelkie nieprawidłowości i infekcje w konsekwencji prowadzą do wypadania kłów i siekaczy oraz do wielu innych poważnych problemów. To właśnie nimi zajmuje się periodontologia, jedna z dziedzin, w której specjalizuje się Całodobowe Centrum Stomatologii w Warszawie.

Periodontolog to lekarz, który nie tylko leczy choroby przyzębia, ale również zabezpiecza ten obszar jamy ustnej przez przyszłymi problemami zdrowotnymi. Jego zadaniem jest diagnozowanie schorzeń, leczenie ich metodami farmakologicznymi lub zabiegowymi, a także przeprowadzanie leczenia chirurgicznego. To ostatnie zalecane jest w zaawansowanych przypadkach, kiedy nie skutkują inne środki i metody. Do zadań periodontologa należy również m.in. kontrolowanie, czy nie pojawiają się pierwsze oznaki recesji dziąseł lub nie dochodzi do rozluźnienia zębów.

Schorzenia periodontologiczne

Choroby dziąseł i przyzębia nie są powszechnie znane, a wielu pacjentów gabinetów stomatologicznych nawet nie zdaje sobie sprawy, że proponowane przez lekarza zabiegi dotyczą właśnie tej sfery uzębienia. Do poważnych schorzeń, które wymagają już zdecydowanej interwencji, zalicza się:

  • odsłonięcie szyjek zębowych,
  • przekrwienie i opuchniecie dziąseł,
  • krwawienie dziąseł,
  • nieprzyjemny zapach z ust,
  • rozluźnienie zębów,
  • wysięki ropne,
  • wydłużanie się koron zębów.

Każdy z tych objawów może być efektem poważnego schorzenia, które wymaga długotrwałej kuracji. Dolegliwości i zmiany pojawiają się nawet u osób po 35. roku życia, co oznacza, że nie są związane ze starzeniem i podeszłym wiekiem.

Metody leczenia periodontologicznego

Leczenie periodontologiczne jest ściśle związane ze stomatologicznym, czyli z tak zwaną stomatologią zachowawczą. Jeśli w zębach pojawiły się ubytki, obie kuracje prowadzi się równocześnie, bowiem usunięcie zmian próchniczych ma ogromne znaczenie dla stanu dziąseł. W wielu wypadkach angażowana jest również stomatologia estetyczna, poprzez takie zabiegi jak piaskowanie powierzchni zęba w celu usunięcia kamienia. Oczyszczenie powierzchni korzenia jest szczególnie ważne w przypadku obluzowanych zębów. Przy braku kamienia tkanka dziąseł może się zregenerować, przywracając stabilność uzębienia.

Do typowych zabiegów periodontologicznych zaliczają się: skaling, łyżeczkowanie, kiretaż lub inaczej zabieg płatowy, przeszczep kości lub dziąseł, plastyka dziąsła i wyrostka zębodołowego.

Opracowanie:
Warszawa, Ludna 10a
tel. 22 625 01 02
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz