Materiał Partnera

Do pracy przyda się odzież robocza

Do pracy przyda się odzież robocza

Tak jak sama nazwa wskazuje, odzież robocza przeznaczona jest do pracy. Ma chronić ciało, być funkcjonalna i wygodna. Zwykłe ubrania robocze nie wymagają certyfikowania, natomiast odzież ochronna musi spełniać określone normy, dzięki czemu stanowi ochronę przed konkretnym niebezpieczeństwem. Do zapewnienia odzieży roboczej pracownikowi zobowiązany jest pracodawca.

Idziesz do pracy? Dostaniesz ubranie

Odzież roboczą otrzymuje pracownik, którego odzież osobista może zostać zniszczona lub uszkodzona podczas wykonywania przez niego czynności zawodowych. Ubranie to należy do pracodawcy, który ma obowiązek dbać o to, by było ono dobrej jakości. Ponadto odzież ta musi być dostosowana do pracy wewnątrz lub na zewnątrz zakładu pracy, musi też być dopasowana do pory roku. Powinna dobrze odprowadzać wilgoć, być odporna na wiatr i deszcz, nie może się odbarwiać.

Konserwacja i pranie odzieży to obowiązek pracodawcy, może on zlecić czyszczenie ubrania pracownikowi, jednak wtedy wypłaca mu za to ekwiwalent pieniężny. Pracownik dostaje odzież przed rozpoczęciem pracy, a jej otrzymanie odnotowuje się w specjalnej imiennej karcie ewidencyjnej. Pracodawca powinien dostarczać pracownikowi następne ubranie robocze, jeśli to, którego pracownik dotychczas używał, ulegnie zniszczeniu, zazwyczaj jest to cykliczna wymiana. Potrzebujesz dobrej odzieży roboczej dla swoich pracowników? Agata T. Janiuk to firma, której możesz zlecić to zadanie!

Odzież robocza

Ubraniem roboczym są bluzy, spodnie, koszule, kombinezony, a także fartuchy, płaszcze, kamizelki odblaskowe, kurtki, czapki itp. Odzież, którą się nosi na wolnym terenie dzieli się na ocieplaną – zimową i nieocieplaną – letnią. Do jej szycia używa się wytrzymałej bawełny lub mieszanki bawełny z tworzywem sztucznym (np. z włóknem poliestrowym albo poliamidowym), flaneli, ortalionu, stylonu, torlenu itp.

Na jakość ubrania roboczego wpływa rodzaj użytej tkaniny, gramatura materiału i technika szycia. Do produkcji takich ubrań wykorzystuje się osiągnięcia najnowszej technologii, dlatego znakomita odzież robocza cechuje się przewiewnością i świetnym wchłanianiem potu, dzięki czemu podnosi się komfort użytkowania. Dodatkowo miejsca największego narażenia na uszkodzenia są zabezpieczone wzmocnieniami i podwójnym szwem. Dobrej jakości ubrania robocze wyposażone są również w udogodnienia funkcjonalne takie jak liczne kieszenie, zamki, przegródki i uchwyty. Odzież robocza może się także odznaczać ciekawym wzornictwem, dzięki czemu świetnie się prezentuje.


Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz