Materiał Partnera

Do jakich wypadków najczęściej dochodzi podczas imprez masowych?

Do jakich wypadków najczęściej dochodzi podczas imprez masowych?

Jak wynika z oficjalnego raportu Komendy Głównej Policji, w 2019 roku przeprowadzono w Polsce aż 7812 imprez o charakterze masowym, podczas których różne obrażenia ciała odniosły 23 osoby. Sytuacje, niebezpieczne dla ludzkiego zdrowia oraz życia, zdarzały się zarówno na koncertach, jak i wydarzeniach sportowych, w tym meczach piłki nożnej. W naszym artykule wskażemy, do jakich wypadków dochodzi najczęściej podczas imprez masowych.

Uszczerbku na zdrowiu może doznać każdy: artysta, kibic, sportowiec, fan, pracownik ochrony czy nawet przypadkowy przechodzień. Wypadki mają zróżnicowane podłoże – są spowodowane celowym lub nieumyślnym działaniem innych osób, chorobą, zaburzeniami koncentracji po spożyciu alkoholu lub środków psychoaktywnych, zmęczeniem lub wyczerpaniem fizycznym organizmu.

Niebezpieczne wypadki na koncertach w hali lub plenerze

Impreza masowa, taka jak koncert w plenerze, hali lub na stadionie, to wydarzenie, które nie mogłoby się odbyć bez odpowiedniego zabezpieczenia medycznego i transportu sanitarnego. Podczas emocjonujących, kilkugodzinnych spotkań z artystami wiele osób doświadcza osłabienia, niedotlenienia, skurczów mięśni oraz odwodnienia organizmu, co nierzadko skutkuje omdleniem, a także upadkiem na twarde podłoże.

Jak zauważa Elżbieta Dołowa z firmy ImprezMED, specjalizującej się w obsłudze medycznej imprez masowych: z pierwszej pomocy przedmedycznej podczas koncertów najczęściej korzystają osoby po chwilowej utracie świadomości, z krwotokiem lub urazami kończyn oraz głowy. I dodaje: nierzadko zdarza się, że wsparcia potrzebują ludzie zmagający się z chorobami przewlekłymi, cukrzycą, nadciśnieniem, astmą i otyłością, które mdleją na skutek nadmiernego wysiłku fizycznego, niedoboru insuliny, tlenu oraz zaburzeń krążenia krwi.

Wypadki w trakcie imprez sportowych

Imprezy masowe o charakterze sportowym wymagają zastosowania przez organizatora szczególnych środków ostrożności i organizacji najlepszego zaplecza medycznego, zgodnie z przepisami polskiego prawa. Szczególnie sportowcy narażeni są na kontuzje: skręcenia, zwichnięcia, uszkodzenia stawów, skurcze i naderwanie mięśni, ścięgien oraz bolesne obrzęki bądź stłuczenia.

W sportach, gdzie dochodzi do ostrej rywalizacji, takich jak: boks, koszykówka czy siatkówka, sportowcy ulegają o wiele poważniejszym wypadkom – utracie zębów, oka, naruszenia aparatu słuchu czy krwotokom z nosa, które wymagają natychmiastowej interwencji wykwalifikowanego personelu medycznego.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz