Artykuł sponsorowany

Do czego wykorzystuje się gazy techniczne?

Do czego wykorzystuje się gazy techniczne?

Często zapomina się, że działanie i praca różnych urządzeń – czy to domowych, czy przemysłowych – opiera się nie tylko na ich stałych elementach. To czynniki pomocnicze, takie jak właśnie gazy, umożliwiają ich funkcjonowanie. Istnieje ich mnóstwo rodzajów, które mają szerokie zastosowanie w różnego typach maszyn, specjalistycznych sprzętach, w zakładach produkcyjnych oraz w fabrykach. Czym są gazy techniczne i jakie mają zastosowanie?

Gazy techniczne – co to takiego?

Gaz techniczny to substancja w stanie lotnym, która ma odpowiedni skład chemiczny. Gwarantuje to, że może być ona tak wszechstronnie wykorzystywana. Produkcja takich gazów wymaga szczególnej ostrożności i umiejętności. Ich dostarczaniem produktów zajmuje się m.in. firma Fenix z Krakowa. Wytwórnia gazów technicznych to miejsce, gdzie są one przygotowywane w sposób, który umożliwia ich dostarczenie klientowi.

W jakiej formie można nabyć gazy techniczne?

Są one sprzedawane w butlach, w których znajdują się w postaci skroplonej. Zdecydowanie zwiększa to ich wydajność. Gazy te to specjalistyczne mieszanki służące na przykład jako chłodziwa czy mieszanki kalibracyjne. Ich zastosowanie zależy od ich rodzaju. Najpopularniejszym gazami technicznymi są argon, propan, acetylen, hel czy dwutlenek węgla.

Gdzie zastosowanie znajdują gazy techniczne?

Odgrywają one dużą rolę w wielu gałęziach przemysłu. Ma na to wpływ mnogość ich typów. Wśród gazów technicznych, które są powszechnie wykorzystywane można wyróżnić:

  • acetylen – ma on ledwie wyczuwalną woń. Jest podatny na wybuchy, które mają miejsce, kiedy połączy się on z powietrzem. Wykorzystuje się go w lampach acetylenowych, a także przy wytwarzaniu tworzyw sztucznych
  • propan – tym, co wyróżnia ten gaz techniczny, jest brak koloru oraz zapachu. Jest on dobrze znany właścicielom kuchenek gazowych. To także on stanowi paliwo do samochodów
  • argon – z dobrodziejstw tego gazu skorzystała branża komputerowa – stosuje się go do zabezpieczania dysków twardych przed zużyciem. Służy także do produkcji żarówek oraz wykorzystuje się go w procesach spawalniczych
  • hel – ten gaz znają wszyscy miłośnicy lotów balonem – to on unosi je w powietrze. Za jego pomocą chłodzi się nadprzewodniki oraz produkuje mieszanki do oddychania dla nurków
  • dwutlenek węgla – to jeden z najczęściej wykorzystywanych gazów technicznych. To on jest odpowiedzialny za bąbelki w napojach.

Wyjątkowe właściwości gazów technicznych sprawiają, że jeszcze przez długi czas trudno będzie o lepsze rozwiązanie, które umożliwia działanie tak dużej liczby urządzeń.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz