Do czego służy transformator?

Energia elektryczna jest fundamentem działania największych przedsiębiorstw i najmniejszych urządzeń zasilanych prądem. Aby jedne i drugie mogły funkcjonować, niezbędny jest też transformator. Bez niego korzystanie z energii elektrycznej w ogóle nie byłoby możliwe. Stacje transformatorowe stosowane są wszędzie tam, gdzie następuje przekazanie prądu z sieci do odbiorcy końcowego. Za co odpowiada transformator?
Transformator i jego rola w instalacji elektrycznej
Transformator to urządzenie elektryczne, które służy do przenoszenia energii elektrycznej prądu przemiennego z jednego obwodu do drugiego. Mówiąc prościej – transformator jest odpowiedzialny za zmianę napięcia prądu przemiennego tak, by dopasować je do odbiornika takiego jak np. telewizor czy lodówka. Urządzenia te wchodzą w skład stacji transformatorowych, w których odbywa się dystrybucja i rozdział energii elektrycznej.
Jak informuje specjalista z firmy ABC Energetyka – stacje transformatorowe stosuje się w zakładach przemysłowych, stacjach wydobywczych, miejscach obsługi stacji tramwajowych i kolejowych oraz na placach budowy. W tym ostatnim przypadku wykorzystuje się zwykle mobilne stacje elektroenergetyczne. Z kolei prąd do naszych domów dostarczany jest dzięki Krajowemu Systemowi Elektroenergetyki.
Jak zbudowany jest transformator?
Transformatory składają się z dwóch elementów – stalowego rdzenia i miedzianych bądź aluminiowych uzwojeń. Rdzeń pełni rolę obwodu magnetycznego transformatora. Jego zadaniem jest przewodzenie strumienia magnetycznego. Rdzeń transformatora budują kolumny, na które nawinięte są cewki oraz jarzma, które łączą kolumny ze sobą. Uzwojenia pierwotne i wtórne są od siebie odseparowane, tak więc nie istnieje między nimi połączenie elektryczne. Uzwojenie pierwotne pobiera energię ze źródła, a wtórne oddaje ją do odbiornika.
Jakie są rodzaje transformatorów?
Ze względu na charakterystykę pracy oraz parametry techniczne możemy wyróżnić trzy podstawowe typy transformatorów. W elektrowniach najczęściej stosowany jest transformator blokowy. Pozwala on na uzyskanie wyższego napięcia produkowanego prądu, tak by dopasować go do poziomu napięcia sieci przesyłkowych.
Autotransformator wysokich napięć wykorzystywany jest wszędzie tam, gdzie wymagane jest przejście jednego napięcia na inne np. z 400 kV do 220 kV. Z kolei transformator sieciowy mocy służy do transformacji napięć przesyłkowych 400 kV i 220 kV. Poza zastosowaniami energetycznymi możemy spotkać się też z transformatorami pomiarowymi, które potocznie nazywane są przekładnikami.