Artykuł sponsorowany

Do czego służy tachimetr?

Do czego służy tachimetr?

Widok geodety na polskich ulicach nikogo już nie dziwi. Ci fachowcy wyposażeni są w rozliczne narzędzia umożliwiające im wykonanie dokładnych pomiarów powierzchni Ziemi. Badania geodezyjne wykonywane za ich pomocą są wymagane prawnie. Każdy z nas chcący podzielić działkę, zaplanować budowę czy prace rozbiórkowe musi skorzystać z pomocy geodety. Warto przyjrzeć się najpopularniejszemu stosowanemu przez nich instrumentowi – tachimetrowi.

Zasada działania tachimetru

Wyniki pracy geodety przedstawiają się w postaci różnego rodzaju map oraz planów terenu. Aby dokładnie odwzorowywały one rzeczywistość, muszą być wykonane przez profesjonalistę oraz przy zastosowaniu precyzyjnych urządzeń. Jednym z najczęściej wykorzystywanych jest tachimetr. Może on z grubsza przypominać aparat fotograficzny. Ustawiony na statywie i wyposażony w obiektyw ma jednak inne zadanie – mierzenie odległości oraz kątów poziomych i pionowych. Odpowiadają za to kolejno dwa główne komponenty tachimetru: dalmierz oraz teodolit. Podobnie jak w wielu innych dziedzinach, także tutaj stosuje się obecnie urządzenia elektroniczne. Bardzo rzadko spotyka się tachimetry starego typu, zwane optycznymi. Te cyfrowe dzielą się na lustrowe i bezlustrowe. Różnią się zastosowaniem pryzmatów. Tachimetr lustrowy wykonuje pomiary tylko wtedy, gdy jest wycelowany dokładnie na tyczkę z pryzmatem. Bezlustrowy może użyć innego punktu odniesienia. Może nim być np. ściana budynku. Oba rodzaje tachimetrów działają jednak podobnie – wysyłają zmodulowaną falę świetlną, która odbija się od pryzmatu lub innego obiektu. Po jej powrocie urządzenie mierzy czas wysłania oraz odebrania fali. Porównanie tych dwóch parametrów pozwala na ocenę odległości oraz pozostałych parametrów dzięki specjalistycznemu oprogramowaniu. Tachimetry bezlustrowe mają jedną istotną przewagę – nie wymagają ustawienia tyczki z pryzmatem, co pozwala wykonać pomiar jednej osobie wyposażonej w to urządzenie.

Pozostałe instrumenty geodezyjne

Oczywiście tachimetr nie jest jedynym urządzeniem wykorzystywanym przez geodetów. Najczęściej stosują oni również geodezyjne odbiorniki GPS oraz niwelatory. Profesjonalna firma geodezyjna zatrudnia pracowników, którzy potrafią ich używać. Ustalenie zakresu pomiarów oraz późniejsza interpretacja wyników nie należą do łatwych zadań i dlatego musimy postawić na sprawdzonych, znających teren fachowców. Firma PHU Geopoziom oferuje usługi geodezyjne w Sulęcinie oraz okolicach. W zakres jej kompetencji wchodzą roboty różnego gabarytu – od drobniejszych, takie jak podział działki, po większe. Do tych ostatnich można zaliczyć m.in. obsługę geodezyjną budowy instalacji sanitarnej w Gorzowie Wielkopolskim oraz prace geodezyjne przy projektach osiedli. 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz