Materiał Partnera

Do czego służy modułowy magazyn energii?

Do czego służy modułowy magazyn energii?

Zapotrzebowanie na energię elektryczną stale rośnie, podobnie jak koszt jej produkcji. W dzisiejszych czasach największym wyzwaniem jest nie tyle wytwarzanie energii z ekologicznych źródeł, ale przede wszystkim jej skuteczne przechowywanie. Użytkownicy elektrowni wiatrowych czy instalacji fotowoltaicznych powinni pomyśleć o zakupie modułowego magazynu energii, który zapewni im niezależność energetyczną na czas, kiedy wytwarzanie energii będzie utrudnione lub niemożliwe.

Modułowy magazyn energii – co to takiego?

Z roku na rok rośnie popularność odnawialnych źródeł energii (OZE), a co za tym idzie, prężnie rozwija się także sektor magazynów energii. Urządzenia tego rodzaju pozwalają na magazynowanie energii elektrycznej w sytuacji, kiedy produkcja prądu jest większa niż jego zużycie. Jak informuje specjalista z firmy MARKEL, dzięki magazynom energii użytkownik OZE ma możliwość zatrzymania wytworzonej przez siebie energii elektrycznej i wykorzystania jej w dowolnym momencie. Zazwyczaj wtedy, gdy zapotrzebowanie na prąd zostaje okresowo zwiększone. Magazyn energii zabezpiecza domowników/firmę przed przerwami w dostawie energii elektrycznej i pozwala im/jej niemalże całkowicie uniezależnić się od zewnętrznego dystrybutora prądu.

Jak jest zbudowany modułowy magazyn energii?

Omawiane urządzenie składa się z modułów bateryjnych, dwukierunkowego przetwarzania energii prądu stałego DC-DC oraz dwukierunkowego przetwarzania energii z zapewnieniem separacji galwanicznej prądu przemiennego i stałego AC-DC. Modułowa konstrukcja daje możliwość dostosowania parametrów urządzenia do indywidualnych potrzeb użytkownika. To oczywiste, że inne oczekiwania będzie miał pod tym względem właściciel domu jednorodzinnego, a inne producent artykułów żywnościowych na skalę europejską. Im więcej modułów w magazynie energii, tym więcej prądu można w nim przechowywać.

Ile kosztuje modułowy magazyn energii?

To droga, ale w pełni opłacalna inwestycja. Ceny magazynów energii zazwyczaj wykraczają poza możliwości standardowego gospodarstwa domowego, jednak korzysta z nich coraz więcej polskich firm. To, ile ostatecznie klient zapłaci za zakup modułowego magazynu energii, zależy od:

  • pożądanej pojemności urządzenia,

  • stopnia skomplikowania montażu urządzenia,

  • rodzaju technologii zastosowanej w magazynie energii,

  • marki,

  • designu.

Specjaliści przewidują, że wraz ze wzrostem produkcji energii ze źródeł odnawialnych, ceny magazynów energii zaczną spadać. To, w jakim tempie się to stanie, zależy przede wszystkim od zaangażowania rządu w proces popularyzacji OZE.

Opracowanie:
Piaseczno, gen. Leopolda Okulickiego 7 lok. 9
tel. 22 428 10 29
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz