Materiał Partnera

Do czego służą sznury izolacyjne?

Do czego służą sznury izolacyjne?

Sznury oraz szczeliwa izolacyjne są przeznaczone do zastosowania przede wszystkim w piecach, włazach, klapach, otworach dylatacyjnych oraz otworach wyczystkowych. Gdzie najczęściej możemy je spotkać? - W młynach węglowych elektrowni, w bateriach koksowniczych, w zakładach, które zajmują się odlewnictwem, w przemyśle ceramicznym oraz w piecach węglowych. Na rynku dostępnych jest wiele różnych sznurów izolacyjnych, którym przyjrzymy się w naszym artykule.

Sznury izolacyjne ceramiczne wielowarstwowe i miękkie

Ceramiczne sznury izolacyjne wielowarstwowe typu EURONIT wykonane są z materiałów ceramicznych, które są wzmocnione drutem inconelowym i metalizowane jednostronnie lub dwustronnie. 

W strefie najszybszego zużycia sznury są dodatkowo wzmocnione wewnętrznie. Ceramiczny wielowarstwowy sznur izolacyjny może być stosowany w bardzo wysokich temperaturach – aż do 1100°C, przy czym na przykład optymalna temperatura pracy w młynach węglowych, w których sznury są stosowane, to 650-900°C. Izolacje tego typu mogą mieć przekrój kwadratowy, prostokątny lub okrągły. Stosuje się je przede wszystkim w przemyśle energetycznym – mówi nam przedstawiciel firmy Europolit z Wałbrzycha

Miękkie sznury ceramiczne z włóknistym rdzeniem o symbolu ECW-O zbudowany jest z maty ceramicznej oplecionej przędzą glinokrzemianową bez zbrojenia. Jest to sznur bardzo elastyczny, który może być stosowany w wielu gałęziach przemysłu – to idealne uszczelnienie do zastosowania w piecach, włazach, klapach, otworach wyczystkowych i otworach dylatacyjnych. Sznury tego typu wykorzystywane są w wymurówkach w elektrowniach, w bateriach koksowniczych, do uszczelniania form w odlewnictwie, w przemyśle ceramicznym i gospodarce komunalnej. Temperatura stosowania to 650°C. Miękkie sznury ceramiczne z włóknistym rdzeniem są produkowane w przekrojach kwadratowych i okrągłych.

Sznury izolacyjne BIO-TEX

Kolejny ciekawy rodzaj sznurów izolacyjnych oznaczany jest jako ECZ-O/BIO. Produkowany jest z przędzy z wysokiej jakości włókien biorozpuszczalnych, ogniotrwałych, zbrojonej inconelem i miękkiego rdzenia z maty igłowanej. Czym się różni od sznurów ceramicznych? - Materiał nie podlega żadnym restrykcjom higienicznym w krajach UE. Włókna cechuje stabilność termiczna, zachowują one swą oryginalną strukturę do wysokości maksymalnej temperatury stosowania, czyli około 1000°C. Podobnie jak ceramiczne sznury izolacyjne, stosowane są w elektrowniach, koksownictwie, odlewnictwie, przemyśle ceramicznym i gospodarce komunalnej.

Sznury izolacyjne krzemowe i bazaltowe

Sznury EKS-O, czyli sznury krzemowe miękkie z ceramicznym rdzeniem włóknistym, produkowane są z przędzy krzemowej wysokiej jakości i miękkiego rdzenia z maty ceramicznej. Przędza krzemowa w odróżnieniu od materiałów szklanych czy ceramicznych nie jest substancją drażniącą. Znajduje zastosowanie w elektrowniach, hutnictwie, odlewnictwie, przemyśle ceramicznym i gospodarce komunalnej w piecach węglowych. Maksymalna temperatura chwilowa to 1200°C, a maksymalna temperatura pracy ciągłej to 1100°C. Sznury ETS-O to sznury wykonane z wysokiej jakości przędzy bazaltowej – charakteryzuje je znakomita odporność termiczna, a dodatkowo mechaniczna, jest to szczeliwo sprężyste. Rdzeń produkowany jest z maty ceramicznej, a oplot to teksturowana przędza bazaltowa. Zastosowanie oraz temperatura pracy są podobne jak w przypadku sznurów szklanych.  szklanych.laizolacyjnych z przędzy krzemowej.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz