Artykuł sponsorowany

Do czego służą sznurki rolnicze?

Do czego służą sznurki rolnicze?

Sznurek rolniczy jest od dawna poszukiwanym towarem podczas żniw. Sznurki rolnicze wykonane z wysokiej jakości materiałów, mają bowiem szerokie zastosowanie. Doskonale sprawdzają się w snopowiązałkach i w prasach belujących słomę, siano i zielonki. Używa się ich zarówno w prasach niskiego stopnia zgniotu, jak i w prasach wielkogabarytowych wysokiego stopnia zgniotu. Sznurki rolnicze służą także do wiązania worków.

Sznurek rolniczy służy do owijania materiałów belowanych: bel siana, sianokiszonek lub słomy. Belowany materiał roślinny zostaje mocno ściśnięty, dzięki temu minimalizowane są straty podczas zbiorów. Materiał żniwny ma również zapewnioną ochronę przed zamakaniem podczas składowania na polu.

Kiedyś w czasach PRL brakiem sznurka do snopowiązałek zajmowały się najwyższe władze państwowe, a braki w jego dostawach był tematem dowcipów i polem popisu dla scenarzystów komedii. Dzisiaj  nie ma problemu z dostępnością sznurków.  Mamy jednak problem z ich wyborem z  szerokiej oferty producentów sznurków rolniczych. Do producentów godnych polecenia należy Centropack. Sznurki rolnicze muszą być dobrej jakości i niedrogie. Aktualnie najczęściej stosuje się sznurek polipropylenowy. Może on być różnej grubości, dostępny jest w kolorze białym lub barwionym. Jest otrzymywany z wysokiej klasy przędzy polipropylenowej, odpornej na gnicie i pleśnienie oraz działanie substancji chemicznych.

Główne cechy dobrego sznurka rolniczego

  • z wysokiej klasy przędzy polipropylenowej

  • odporny na gnicie i pleśnienie

  • wytrzymały na zrywanie

  • odporny na działanie substancji chemicznych

  • ekologiczny – obojętny dla środowiska

  • odwijany z kłębka, do ostatniego metra

  • odporny na promienie UV

  • zapewniający sprawność wiązania

  • nawijany bez węzłów

  • miękki – łatwy w użytkowaniu

Sznurki rolnicze pakowane są najczęściej po 2 kłębki  w paczce spięte taśmą polipropylenową opakowaniową. Każdy kłębek zawiera banderolę, która opisuje parametry techniczne produktu.

Inne zastosowanie sznurka rolniczego – ogrodnictwo i sadownictwo

Sznurek rolniczy służy nie tylko do maszyn rolniczych.  Inny jego rodzaj używany jest także w ogrodnictwie i sadownictwie. Sznurek ogrodniczy polipropylenowy dobrze służy w ogrodzie, na działce i w domu. Jest bardzo odporny na niesprzyjające warunki atmosferyczne, takie jak wilgoć i mróz.  Sznurek nie pęka ani nie rozciąga się, przez co znakomicie nadaje się  do podwiązywania drzewek i krzewów, a także delikatnych pędów kwiatowych. Dodatkowo jego zielony kolor stapia się z barwą liści i pędów, dzięki czemu sznurek nie rzuca się w oczy. Sznurki ogrodnicze znajdują zastosowanie również w szklarniach i tunelach foliowych, przy produkcji chmielu i tytoniu. Cechy sznurków ogrodniczych zapewniają doskonałe zabezpieczenie dla roślin przed zniszczeniem. Dodawany do nich polietylen jest fibrylizowany, dzięki czemu są one bardzo miękkie, a stabilizator UV daje odporność na działanie promieni słonecznych oraz nawozy stosowane w gospodarstwach rolnych.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz