Materiał Partnera

Do czego służą siłowniki hydrauliczne?

Do czego służą siłowniki hydrauliczne?

Siłowniki hydrauliczne, nazywane też cylindrami hydraulicznymi, to hydrostatyczne silniki o ruchu posuwistym. Siłowniki hydrauliczne zamieniają energię potencjalną cieczy w energię mechaniczną: element roboczy porusza się dzięki działaniu ciśnienia cieczy roboczej. Elementem roboczym w siłowniku hydraulicznym może być tłok, membrana lub nurnik. Jak działają siłowniki hydrauliczne i jakie jest ich praktyczne zastosowanie?

Działanie siłownika hydraulicznego

Siłowniki hydrauliczne często nazywamy cylindrami hydraulicznymi, ponieważ ich elementy robocze poruszają się w korpusie o kształcie cylindra. Najczęściej wykorzystywane siłowniki hydrauliczne składają się z cylindra, tłoka i tłoczyska z uszczelnieniami, dławicy (pokrywy czołowej) i stopki (pokrywy tylnej). Ciecz robocza w cylindrze hydraulicznym to zazwyczaj zagęszczony olej. Gdy ciśnienie cieczy roboczej w cylindrze wzrasta, wprawia tłok w ruch, a ten przesuwa tłoczysko, czyli podłużny element o mniejszej średnicy. Tłoczysko przenosi siły dalej, na kolejny element mechanizmu, który chcemy wprowadzić w ruch. Konstruowane są siłowniki hydrauliczne jednostronnego działania i dwustronnego działania. Siłownik jednostronnego działania mogą wykonywać ruch pchający lub ciągnący, a siłownik dwustronnego działania może zarówno pchać, jak i ciągnąć tłoczysko. Jednymi z najbardziej wydajnych siłowników na rynku są siłowniki 700 bar firmy Enerpac. Cylindry hydrauliczne firmy Enerpac są dostępne w ponad 100 różnych odmianach – siłowniki te są standardowo przystosowane do maksymalnego ciśnienia roboczego 700 bar. Mają następujące zastosowania:

 • podnoszenie,
 • rozpieranie,
 • ciągnięcie,
 • wyginanie,
 •  

Niezależnie od wymaganych parametrów zawsze znajdziemy siłownik (cylinder) firmy Enerpac, który będzie odpowiadał potrzebom klienta. Enerpac oferuje następujące serie siłowników (cylindrów):

 1. Cylindry ogólnego przeznaczenia, jednostronnego działania z serii RC (udźwig: 5-95 t),
 2. Lekkie aluminiowe cylindry z serii RAC (udźwig: 20-150 t),
 3. Cylindry aluminiowe z serii RACL (udźwig: 20-150 t),
 4. Cylindry aluminiowe z drążonym tłokiem z serii RACH (udźwig: 20-150 t),
 5. Cylindry aluminiowe dwustronnego działania z serii RAR (udźwig: 20-150 t),
 6. Cylindry teleskopowe z serii RT (udźwig: 14-31 t),
 7. Cylindry niskie z serii RSM i RCS (udźwig 5-150 t),
 8. Ultrapłaskie cylindry z pierścieniem oporowym z serii CULP (udźwig: 10-50 t),
 9. Ultrapłaskie cylindry o dużym udźwigu z serii CUSP (udźwig: 10-100 t),
 10. Niskie cylindry z nakrętką zabezpieczającą z serii LPL (udźwig: 60-500 t),
 11. Cylindry ściągające z serii BRC i BRP (udźwig: 2,5-50 t),
 12. Cylindry z drążonym tłokiem z serii RCH (udźwig: 13-95 t),
 13. Cylindry dwustronnego działania z drążonym tłokiem z serii RRH (udźwig: 30-145 t),
 14. Cylindry dwustronnego działania z serii RR (udźwig: 10-520 t),
 15. Cylindry o wysokim udźwigu z serii HCG, HCR, HCL i HCRL (udźwig: 50-1000 t).

Firma Enerpac systematycznie unowocześnia oferowane cylindry hydrauliczne. Przykładem nowoczesnego produktu są cylindry z serii RC DUO wyposażone w system łożysk ślizgowych GR2, które są kolejną generacją niezawodnej konstrukcji „Golden Ring”. Absorbuje ona niewspółśrodkowe obciążenia, chroniąc powierzchnie pracujących części przed ścieraniem, nadmiernym rozciąganiem i awariami tłoka. Cylindry z serii RC DUO zapewniają oczekiwaną przez niezawodność użytkowania na długi czas.

Zastosowanie siłowników hydraulicznych w praktyce

Siłowniki hydrauliczne wykorzystywane są przede wszystkim w urządzeniach, maszynach i pojazdach, gdzie potrzebna jest duża moc. Ich główne zastosowanie to ciągnięcie, podnoszenie i opuszczanie, pchanie, dociskanie, a także poziomowanie, czy napinanie – w zależności od konstrukcji. O konkretne przykłady zastosowania siłowników hydraulicznych w praktyce postanowiliśmy zapytać fachowców z firmy Mechanizacja z Katowic. Oto kilka z nich:

 • koparki, koparko-ładowarki, ładowarki – siłowniki hydrauliczne wprawiają w ruch łyżki i elementy załadowcze, jak tarcze, kubełki, czy ślimaki,
 • dźwigi jezdne i stacjonarne, jak żurawie wieżowe – dzięki siłownikom podnoszony lub opuszczany jest towar, materiał, siłownik hydrauliczny może też często poruszać obracającym się ramieniem dźwigu,
 • podesty robocze – siłowniki unoszą i opuszczają roboczą platformę,
 • betonowozy – siłownik unosi i opuszcza tzw. beczkę,
 • wywrotki i przegubowe wozidła – podobnie jak w przypadku beczki w betonowozie, załadowana część ruchoma wywrotki lub wozidła jest poruszana przez siłowniki hydrauliczne,
 • maszyny rolnicze – siłowniki poruszają lemieszami, częściami roboczymi traktorów itd.
 • masywne bramy – siłowniki unoszą lub opuszczają bramę; takie rozwiązania są stosowane na przykład w masywnych bramach hangarów lotniczych, w obiektach wojskowych, potężnych magazynach.
Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz