Materiał Partnera

Do czego służą przetworniki obrotowo-impulsowe?

Do czego służą przetworniki obrotowo-impulsowe?

Nowoczesne obrabiarki sterowane numerycznie wypierają te obsługiwane ręcznie – znajdujemy w nich osobne moduły, które są odpowiedzialne za określone zadania. Ich współdziałanie jest możliwe dzięki zaawansowanym układom sterowania. Do modułów zaliczamy nie tylko napędy główne, czy napędy posuwów, ale także współpracujące z nimi układy do pomiaru pozycji i przemieszczenia. W ich skład wchodzą liniały pomiarowe i przetworniki.

Zastosowanie przetworników obrotowo-impulsowych

Przetworniki impulsowo-obrotowe służą do pomiaru wartości kąta obrotu, prędkości obrotowej oraz pomiaru drogi liniowej. Nowoczesne przetworniki konstruowane są w taki sposób, by były kompatybilne z większością używanych obrabiarek CNC. Charakteryzuje je nie tylko uniwersalność i prosty sposób montażu, ale też bardzo kompaktowe rozmiary, przy czym sprawdzają się w maszynach, które wymagają maksymalnej precyzji. Przetworniki obrotowo-impulsowe dzielimy na dwie grupy:

  • przetworniki absolutne – wykorzystywane do bezwzględnego pomiaru ruchu kątowego,
  • przetworniki inkrementalne – wykorzystywane do pomiarów względnej pozycji kątowej (inaczej kątowej pozycji przyrostowej).

W przypadku nowoczesnych przetworników absolutnych enkoder zapamiętuje swoją pozycję, dlatego wartość, którą widzimy na wyświetlaczu, powinna odpowiadać wartości rzeczywistej.

W przypadku przetworników inkrementalnych konieczne jest wyznaczanie pozycji bazowej przy każdym uruchomieniu od nowa – mówi nam przedstawiciel firmy ProFAG z Wrocławia.

Impulsy, które służą do wykonania pomiaru, są ściśle skorelowane z ruchem obrotowym przetwornika.

Wyświetlacze położenia i pozycji oraz liniały

Do zastosowania w klasycznych szlifierkach, tokarkach, frezarkach, czy bardziej zaawansowanych centrach obróbczych wykorzystuje się obecnie wyświetlacze położenia i pozycji, które mogą obsługiwać nawet więcej niż trzy osie. Dzięki wyświetlaczom możemy uzyskać symulację w formie trójwymiarowej wizualizacji, czy sprawdzić przebieg kolejnych kroków prac, jakie zamierzamy wykonać (lub w danej chwili wykonujemy), w formie graficznej. Obok wyświetlaczy i przetworników obrotowo-impulsowych nie sposób nie wspomnieć też o liniałach pomiarowych – używamy ich w celu bezpośredniego, cyfrowego pomiaru pozycji maszyny sterowanej numerycznie. Pomiary nowoczesnych liniałów to wyniki precyzyjne i powtarzalne, nawet przy sporych wibracjach. Pamiętajmy, że wszystkie elementy obrabiarki CNC muszą być ze sobą kompatybilne, a ich sygnały  zgodne z całym systemem sterowania maszyny.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz