Materiał Partnera

Do czego służą oploty na kable?

Do czego służą oploty na kable?

Większość z nas zna problem plączących się pod stołem kabli komputerowych. I choć od kilku lat coraz popularniejsze są laptopy zamiast komputerów stacjonarnych, to problem pojawia się znowu, gdy podłączamy do naszego laptopa dodatkowe urządzenia, takie jak mysz, dodatkowy monitor czy głośniki. Jak można temu zaradzić? Odpowiedzią na ten problem są oploty kablowe i inne akcesoria.

Nie tylko komputery

Wbrew pozorom, wiele osób i większość urzędów oraz instytucji cały czas pracuje na komputerach stacjonarnych. Ponadto problem dotyczy także wielu innych branż, w których plączące się kable są chlebem powszednim – dobrym przykładem jest choćby branża nagłośnieniowa czy filmowa. Ale nie tylko – kable plączą się także w urządzeniach AGD, RTV czy nawet w warsztatach, w których do dyspozycji jest dużo elektronarzędzi. Oploty na kable i inne akcesoria kablowe, takie jak te dostępne w ofercie sklepu internetowego Porządekwkablach.pl, będą w takich miejscach idealnym rozwiązaniem.

Z jakich materiałów wykonuje się oploty kablowe?

Oploty na kable są tak naprawdę plecionką włókien syntetycznych. Dzięki specjalnemu splotowi może ona pracować, tzn. zwiększyć średnicę, gdy jest ściśnięta i zmniejszać ją, gdy jest rozciągana – po czym oczywiście wraca do swojej naturalnej objętości. Rozciągnięcia i ściągnięcia odbywają się albo na całej średnicy, albo punktowo, gdy kabel jest wygięty lub zwinięty. Ta elastyczność przydaje się także w momencie, gdy kabel nie ma jednolitej średnicy ze względu na różne aplikacje, opaski czy po prostu większe końcówki i złącza. Najczęściej używanymi materiałami do produkcji oplotów kablowych są politereftalan etylenu, nylon, włókno szklane lub różne rodzaje poliestrów. Istnieją też oploty z innych materiałów, na przykład ze stali – sprawdzają się one wszędzie tam, gdzie wymagane są specjalne właściwości (np. gdzie elastyczność nie jest potrzebna, ale konieczna jest większa odporność na uszkodzenia mechaniczne). W przypadku sztywniejszych materiałów trzeba już jednak dobrać odpowiednią średnicę do danego kabla.

Korzyści

Podstawowym zastosowaniem oplotów na kable jest oczywiście ich ochrona oraz utrzymanie porządku – w tym celu stosuje się różne kolory czy wzory oplotów, co bardzo pomaga szybko znaleźć ten, którego w danej chwili potrzebujemy. Do utrzymania porządku bardzo przydatne są również inne akcesoria, takie jak opaski, prowadnice czy sztywne rury, w których można umieścić i poprowadzić np. kable danego rodzaju. Dzięki tym zabiegom nie tylko utrzymamy kable w porządku, ale również zapewnimy kablom znacznie dłuższą żywotność, a sobie często też bezpieczeństwo.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz