Artykuł sponsorowany

Do czego są wykorzystywane harwestery?

Do czego są wykorzystywane harwestery?
Wycinka i wstępna obróbka drewna wymagają nie tylko doświadczenia pracowników, ale także odpowiedniego wyposażenia w postaci solidnych narzędzi oraz maszyn leśnych. Bez nich prace byłby nie tylko niezwykle trudne, ale przede wszystkim bardzo powolne i nieopłacalne. Dlaczego harwestery są uznawane za jedne z najbardziej funkcjonalnych maszyn leśnych?

Czym jest harwester?

Harwester jest potoczną nazwą pochodzącą od języka angielskiego i określa po prostu kombajn zrębowy. Maszyny te są powszechnie wykorzystywane przy zrębie i mają charakter wielofunkcyjny – ścinkowo-okrzesująco-przerzynający. Najczęściej jest to maszyna samobieżna, która została wyposażona w głowicę ścinkową. Dzięki połączeniu kilku funkcji w jednym pojeździe został wyeliminowany problem stosowania wielu kosztownych i dużych maszyn leśnych. Jeszcze bardziej złożoną i niezależną maszyna jest harwarder, który łączy w sobie nie tylko cechy klasycznego kombajnu zrębowego, ale także forwardera (ciągnika do nasiębiernej zrywki drewna krótkiego).

Wysokiej jakości maszyny leśne, między innymi harwestery można znaleźć między innymi w ofercie Ośrodka Techniki Leśnej, którego siedziba znajduje się w Jarocinie.

Rodzaje harwesterów

Wśród harwesterów można wymienić dwa podstawowe rodzaje. Pierwszym z nich jest mniej popularny harwester dwuchwytakowy, który nadal wykorzystuje się w Szwecji. Drzewa ścina się przy pomocy głowicy zamontowanej na żurawiu hydraulicznym. Następnie są one transportowane na urządzenie obróbcze zamontowane bezpośrednio na maszynie bazowej. Typ ten charakteryzuje się jednak wyjątkowo dużym poborem mocy oraz większymi wymiarami. Ma to negatywny wpływ na ich zwrotność, co jest niezwykle ważne w przypadku prac leśnych, gdzie wymagana jest precyzja. Drugim rodzajem harwesterów są jednochwytakowe, szczególnie na terenach Skandynawii oraz w Europie. Żuraw hydrauliczny może być posadowiony na maszynie bazowej o podwoziu gąsienicowym lub kołowym (w zależności o warunków panujących na danym terenie) oraz wyposażony w głowicę obróbczą. Jego wysięg jest dostosowany do rodzaju drzew, jakie są ścinane.

Budowa przykładowego systemu harwestera:

  • moduł głowicy;
  • jednostka centralna w wytrzymałej, aluminiowej obudowie;
  • wyświetlacz ciekłokrystaliczny;
  • moduły klawiatur zespolone z dźwigniami sterującymi pracą żurawia;
  • zasilacz;
  • magistrala CAN.

Współczesne maszyny leśne to pojazdy mocno skomputeryzowane, które zajmują się nie tylko wykonywaniem poleceń operatora, ale także precyzyjnymi pomiarami, takimi jak pomiar długości i średnicy pnia lub miąższość wyrabianego drewna. Pozwala to na jeszcze lepsze dostosowanie metody pozyskiwania oraz wstępnej obróbki drewna.  

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz