Materiał Partnera

Do czego prowadzi nieleczona parodontoza?

Do czego prowadzi nieleczona parodontoza?

Parodontoza to choroba XXI wieku, na którą cierpi ponad 70% społeczeństwa. Z roku na rok dopada coraz młodszych pacjentów. Zaczyna się niewinnie, dlatego często bagatelizujemy jej objawy. Należy jednak wiedzieć, że nieleczona parodontoza może prowadzić do przykrych następstw, a nawet utraty zębów. Jak powstaje parodontoza i jakie jej objawy powinny nas skłonić do wizyty u dentysty? Na te pytania znajdziesz odpowiedź w poniższym artykule.

Przyczyny parodontozy

Parodontoza to inaczej zapalenie przyzębia. Powstaje w wyniku długotrwałego stanu zapalnego w miejscu zetknięcia się dziąseł z zębami. Jej przyczyną jest nienależyta higiena jamy ustnej oraz brak wizyt w gabinecie stomatologicznym. Jeżeli osad nazębny nie jest regularnie usuwany, zamienia się w kamień, który twardnieje, osiada się przy krawędzi dziąsła, a następnie wbija pod tkankę miękką. Kamień drażni tkanki, powodując ból, zaczerwienienie i rozpulchnienie dziąseł. Szyjki zębowe zostają odsłonięte, co skutkuje ruszaniem się zębów, a w niektórych przypadkach nawet ich wypadaniem.

Objawy parodontozy

Jednym z pierwszych objawów procesu zapalnego jest obecność krwi podczas szczotkowania, pojawia się też nieprzyjemny zapach z ust. Ponadto zwiększa się nadwrażliwość zębów na niskie i wysokie temperatury. Podczas jedzenia zimnych pokarmów odczuwamy ból i dyskomfort. Utarło się przekonanie, że na parodontozę cierpią jedynie osoby starsze. To mit. Już nawet u nastolatków zaobserwować można procesy zapalne, które w późniejszym czasie mogą prowadzić do utraty zębów.

Jak zapobiegać stanom zapalnym?

Częste usuwanie kamienia nazębnego pozwala zmniejszyć ryzyko powstawania stanów zapalnych, zdradza nam dr n. med. Magdalena Urbanek-Brychczyńska — specjalista stomatologii ogólnej w Stomatologia Rodzinna w Wągrowcu (woj. wielkopolskie). Usunie go jedynie wykwalifikowany lekarz dentysta za pomocą specjalistycznego sprzętu, przy okazji sprawdzając stan naszego uzębienia. Zabieg nie jest bolesny, a w zależności od diety, kamień nazębny powinniśmy usuwać nawet 2–3 razy w roku.

Powstawaniu parodontozy sprzyja dieta bogata w cukry proste oraz nadużywanie papierosów i alkoholu. Dziąsłom szkodzi także zgrzytanie zębami, występujące najczęściej podczas snu lub w sytuacjach stresowych oraz w przypadku wady zgryzu. Zapalenie przyzębia jest uwarunkowane genetycznie. Jeśli nasi najbliżsi na nie chorują, zwiększa się szansa na to, że i nam się to przytrafi. Dlatego przegląd stanu jamy ustnej przynajmniej dwa razy do roku to konieczność, by zachować zdrowy i piękny uśmiech.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz