Artykuł sponsorowany

Do czego potrzebny będzie geodeta, podczas budowy domu?

Do czego potrzebny będzie geodeta, podczas budowy domu?

Nie da się zaprzeczyć, że usługi geodezyjne są niezbędne w przypadku budowy domu jednorodzinnego. Geodeta jest potrzebny już od samego początku inwestycji, zanim jeszcze wystartuje się z samą budową. Wiele osób zastanawia się, kiedy jest właściwy moment na umówienie pierwszego spotkania. Jakie czynności geodezyjne trzeba kolejno zlecić i czym dokładnie zajmie się geodeta na poszczególnych etapach budowy?

Pierwszy kontakt z geodetą

Pierwsze spotkanie z geodetą należy umówić już na etapie przygotowywania projektu budowlanego. Architekt musi wykonać projekt, który będzie zgodny z miejscowym planem zagospodarowania oraz warunkami zabudowy. Żeby sporządzenie planu zagospodarowania działki było możliwe, najpierw należy zlecić geodecie wykonanie aktualnej mapy do celów projektowych. Warto nawiązać współpracę z dobrym i dyspozycyjnym biurem geodezyjnym (np. ARGgeo), które będzie towarzyszyło inwestorowi od początku do końca budowy.

Wznowienie granic działki – na czym polega?

O wznowieniu granic działki w wielu poradnikach nie ma ani słowa. Jest to jednak bardzo ważne, zwłaszcza wtedy, kiedy budynek ma powstać w niewielkiej odległości od jej granic. Zdarza się, że lata temu działka została nieprawidłowo wytyczona. Nie jest to wcale tak rzadkie zjawisko, zważywszy na to, że dawniej przyrządy pomiarowe nie były tak precyzyjne. Co więcej, wszystkie obliczenia wykonywano ręcznie – bez pomocy specjalistycznych programów. Wznowienie granic działki pozwoli uniknąć konfliktu z sąsiadami. Płot nie tak trudno przenieść, lecz w przypadku postawienia części domu na działce sąsiada, sprawy znacznie się komplikują.

Początek budowy, czyli tyczenie!

Kolejne spotkanie z geodetą będzie konieczne dopiero po uzyskaniu pozwolenia na budowę. Tylko on ma odpowiednie uprawnienia, by zająć się tyczeniem obiektu. Po wytyczeniu budynku, konieczne jest umieszczenie wpisu w dzienniku budowy. Usługi geodezyjne są również niezbędne w przypadku wyznaczania sieci uzbrojenia terenu np. wodociągowej lub energetycznej. Po wytyczeniu wszystkich niezbędnych elementów i odnotowaniu czynności w dzienniku budowy, inwestor może rozstać się z geodetą na dłuższy czas. Przychodzi pora na kompleksową budowę.

Inwentaryzacja powykonawcza

Tyczenie obiektu nie jest jednak ostatnim zadaniem geodety. Wręcz przeciwnie! Kluczową dla inwestora usługą będzie inwentaryzacja powykonawcza. Podobnie, jak w przypadku tyczenia – dotyczy ona domu oraz przyłączy. Jeśli elementy te nie są zgodne z przedstawionymi projektami, geodeta może nie wydać pozytywnej opinii. Po wykonaniu pomiarów powykonawczych i sporządzeniu przez geodetę odpowiednich dokumentów inwestor może zgłosić dom w wydziale ksiąg wieczystych i rozpocząć przeprowadzkę!

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz