Materiał Partnera

Do czego można wykorzystać tekturę ozdobną?

Do czego można wykorzystać tekturę ozdobną?

Kolorowy papier, bibuła, ozdobna tektura do niedawna kojarzyły nam się wyłącznie z lekcjami plastyki w szkołach i kwiaciarniami. Od kilku lat ponownie zapanowała moda na rękodzieło: tworzymy piękne, kolorowe albumy ze zdjęciami, spersonalizowane i wyszukane kartki okolicznościowe z życzeniami, czy pudełka na prezenty. Znacznie więcej przyjemności może sprawić własnoręcznie wykonany upominek niż kupiony w sieciowym sklepie, gotowy gadżet, który później widujemy też na półkach u znajomych. Zastosowanie tektury ozdobnej jest naprawdę szerokie, a to, w jaki sposób ją wykorzystamy, zależy przede wszystkim od naszej kreatywności. Co ciekawego dla siebie możemy zrobić z ozdobnej tektury i kolorowego papieru? A czy można wykorzystać tak proste materiały, by zrobić skuteczną reklamę swojej działalności gospodarczej w dobie wszechobecnego Internetu?

Siła tkwi w prostocie

Tektura falista, którą możemy kupić w sklepach, występuje nie tylko z brązowym, ale także z białym flutingiem. Z takiego materiału produkuje się na przykład opakowania na biurową galanterię, kosmetyki, czy alkohole. Jeżeli szukamy materiału do wykonania ozdobnych opakowań, które przyciągną klienta indywidualnego, warto sięgnąć po barwione tektury ozdobne. Charakteryzują się one surową powierzchnią i bardzo szeroką gamą kolorystyczną. Kolorowa tektura może być naprawdę mocnym materiałem – przy gramaturze 630 g/m2 osiąga się grubość aż 1,0 mm. Z takiego materiału możemy stworzyć eleganckie i ciekawe opakowania, ale nie tylko. Tektura sprawdzi się także do wykonania gustownych zaproszeń, czy kart z podziękowaniami, solidnych broszur, różnego rodzaju okładek i teczek, czy wizytówek naszej firmy, które nie umkną klientowi w gąszczu przeładowanych treścią kawałków papieru z danymi teleadresowymi. Dzięki temu, że powierzchnia ozdobnej, kolorowej tektury pozostaje surowa, można ją zadrukować w kilku technikach: sitodruku, offsetu i fleksografii. Możemy ją swobodnie ciąć, wykrawać, tłoczyć, kleić, czy zszywać. Dlaczego warto zdecydować się na taką wizytówkę? Wyobraźmy sobie na przykład, że prowadzimy salon fryzjerski: którą wizytówkę nasz klient chętniej schowa w swoim portfelu, laminowany kawałek papieru ze zdjęciem wyszukanej fryzury ślubnej na uśmiechniętej modelce, czy elegancką, tekturową wizytówkę z naszym indywidualnym logo? Odpowiedź wydaje się oczywista.

Zastosowanie ozdobnej tektury to uśmiech w stronę środowiska

Kiedy decydujemy się na zakup materiału, z jakiego zamierzamy wyprodukować nasze wizytówki, broszury, czy opakowania na upominki dla klientów, powinniśmy zwracać uwagę na to, czy jest to materiał ekologiczny. Wystarczająco dużo plastiku otacza nas na sklepowych półkach – my powinniśmy przekonać naszego klienta, że działamy w zgodzie z naturą. Kolorowa tektura naprawdę może być w 100% wyprodukowana z włókien wtórnych – mówi nam przedstawiciel hurtowni PaperCast.pl z Łodzi. Podajmy kolejny przykład na to, że papier może zwrócić zainteresowanie klientów – wyobraźmy sobie sklep z naturalnymi kosmetykami. Które naturalne mydło bardziej przyciągnie wzrok klienta, opakowane w designerski, tekturowy pojemniczek, czy w plastikową folię, którą na co dzień widujemy na półkach w hipermarkecie? Świetnie prezentują się nie tylko tekturowe opakowania, ale także na przykład metki ubraniowe. Barwiona tektura ozdobna to nie tylko materiał dla hobbystów, którzy kochają się w scrapbookingu i innych rękodziełach związanych z papierem, to także materiał na dobrą i funkcjonalną reklamę. Na podsumowanie warto wspomnieć, że barwioną tekturę o gramaturze 325 g/m2 (mówimy w tym przypadku o tekturze Les Naturals oferowanej przez hurtownię, z którą konsultowaliśmy nasz artykuł) można zadrukować cyfrowo i uzyskać bardzo ciekawy efekt. Możemy do tego użyć nawet białego tonera i wykonać wydruk na tekturach w ciemnych odcieniach. Papier to materiał ekologiczny i przyjazny dla środowiska, więc jeśli tylko mamy możliwość sięgnąć właśnie po niego, zamiast wykorzystywać tworzywa sztuczne – zróbmy to, bo warto. 
Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz