Materiał Partnera

Do czego można wykorzystać lampę elektronową?

Do czego można wykorzystać lampę elektronową?

Choć lampa elektronowa została stworzona na początku XX wieku, wykorzystywana jest do dziś. Jest to szklana bańka, która może być wyposażona zarówno w elektrody, jak i powietrze lub gaz. Bez względu na to, który rodzaj się wybierze, wspomniane urządzenie ma za zadanie wzmocnić, wygenerować lub przekształcić sygnały elektryczne. Często wykorzystuje się je również do prostowania prądu. 

Jak można podzielić lampę elektronową?

Osoby, które pierwszy raz mają do czynienia z lampą elektronową, zastanawiają się, do czego można wykorzystać ten produkt. Okazuje się, że ma on wiele zastosowań. Zanim jednak o nich, należy zastanowić się, jak pogrupować poszczególne typy tego urządzenia. Pierwszym i podstawowym podziałem lamp elektronowych jest ten na lampy próżniowe i gazowe. Te pierwsze uzupełnione są elektrodami, które oddziałują na siebie, a drugie wypełnione są powietrzem lub gazem. Jeżeli chodzi o podział produktów ze względu na ich wykorzystanie, ten przedstawia się bardziej imponująco. Można bowiem wyróżnić lampy prostownicze, mieszające, detekcyjne oraz wzmacniające i generacyjne. 

Podział lamp próżniowych ze względu na budowę

Okazuje się, że najczęściej stosowanym jest ten, który uwzględnia budowę lampy elektronowej. A jeśli o nią chodzi, wspomniano już powyżej, że wyróżnia się lampę próżniową i gazową. Jak można się spodziewać, pierwszy rodzaj można podzielić na kolejne, a mianowicie na:

  • diodę - czyli najprostszy typ lampy próżniowej. W jej budowie wyróżnia się jedynie dwie elektrody - anodę i katodę, gdzie katoda jest producentem elektronów, a anoda ich odbiorcą. Charakterystyczną cechą diody jest przepływ prądu w jednym kierunku - od anody do katody. 
  • triodę - jak sama nazwa wskazuje, składa się z trzech elektrod - wspomnianych wyżej anody i katody oraz siatki. Triodę można wykorzystać jako wzmacniacz sygnałów elektrycznych, a wszystko za sprawą siatki, która powoduje zmianę napięcia. 

O pozostałe rodzaj lamp elektronowych warto zapytać ekspertów, którzy pracują w firmie Podzespoły elektroniczne Micro-Activ Components. sp.j. Do wspomnianych wyżej rodzajów można zaliczyć jeszcze tetrody (stosowane, kiedy potrzebna jest dobra izolacja i większe wzmocnienie), pendoty (mają skomplikowaną konstrukcję, dlatego są rzadziej wykorzystywane). Jeżeli natomiast chodzi o podział lamp gazowanych, tutaj można rozróżnić dwa podstawowe typy - takie z zimną katodą (w ich skład wchodzą stabilitrony oraz fotodiody gazowane) oraz lampy z żarzoną katodą (należą do nich gazotrony oraz tyratrony).

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz