Artykuł sponsorowany

Dlaczego zęby się psują i jak można temu przeciwdziałać?

Dlaczego zęby się psują i jak można temu przeciwdziałać?

Wbrew powszechnej opinii próchnica wcale nie jest cechą dziedziczną. W największym stopniu wpływ na psucie się zębów mają higiena osobista i dieta. Nawet najzdrowsze zęby mogą ulec zniszczeniu, jeśli będą katowane kolosalną ilością cukrów bez regularnego szczotkowania. W jaki sposób powinieneś dbać o zęby, aby uniknąć częstego borowania i mieć zawsze olśniewający uśmiech?

Dlaczego zdrowe zęby są ważne?

Wiele osób bierze pod uwagę tylko kwestie estetyczne, jednak próchnica zębów może powodować poważne problemy ze zdrowiem. Powstaje ona w wyniku namnożenia się bakterii na powierzchni zębów. Resztki jedzenia stanowią dla nich pożywkę, dlatego zwykle zbierają się w szczelinach. Ich metabolity zawierają silne enzymy i kwasy, niszcząc strukturę zęba. Bagatelizowanie zepsutych zębów prowadzi do takich powikłań jak nadżerki lub owrzodzenia. Stany zapalne początkowo dotykają tylko okolice jamy ustnej, jednak nieleczone mogą zainfekować układ oddechowy, a nawet stawy! Metabolity bakterii przedostają się do krwi i rozprzestrzeniają na cały organizm. Im gorszy stan jamy ustnej, tym trudniej naszemu organizmowi walczyć ze zwykłymi infekcjami, w szczególności gardła, migdałków oraz krtani. Do tego dochodzą oczywiście problemy z przeżuwaniem (powodujące choroby wrzodowe układu pokarmowego) oraz nieświeży oddech.

Codzienna wieloetapowa higiena

Dbanie o zęby nie jest trudne, jednak wymaga przestrzegania kilku kroków. I choć wiele zapytanych o nie osób bez problemu jest w stanie większość z nich wymienić, czasami je pomijamy.

Codzienna rutyna pielęgnacji jamy ustnej:

  1. Zęby należy myć po każdym posiłku lub co najmniej dwa razy dziennie – rano po zjedzonym śniadaniu oraz wieczorem po ostatnim posiłku.
  2. Po umyciu zębów warto użyć również nici dentystycznej, która wyczyści trudno dostępne przestrzenie między zębami.
  3. Zamiast płukać usta wodą, lepiej stosować specjalistyczne płyny do płukania jamy ustnej. Warto nosić je ze sobą np. w torebce, aby móc przepłukiwać usta po posiłkach w ciągu dnia.
  4. Należy pamiętać, aby czyścić nie tylko zęby, ale również dziąsła, policzki i język, na których gromadzą się bakterie.

Najpierw wylecz wszystkie zęby!

Stomatolog Agnieszka Halicka przypomina o jeszcze jednej ważnej rzeczy, która dotyczy właściwej higieny jamy ustnej. Nawet najlepsze środki higieniczne i rytuały nie pomogą, jeśli już w Twojej jamie ustnej rozwinęła się próchnica. Najważniejsze jest dokładne wyleczenie wszystkich zębów, gdyż mogą one „zarażać się” między sobą. Im więcej bakterii, tym trudniej powstrzymać proces masowego psucia się zębów, dlatego w pierwszej kolejności trzeba doprowadzić całe uzębienie do porządku. Wyleczenie wszystkich zębów i przestrzeganie etapów prawidłowej higieny jamy ustnej pozwoli Ci uniknąć borowania przez długie lata.

Opracowanie:
Białystok, Rumiankowa 21
tel. 507 858 215
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz