Artykuł sponsorowany

Dlaczego warto zrobić zielony dach?

Dlaczego warto zrobić zielony dach?

Moda na ekologię sprawia, że rośnie popularność zielonych dachów, czyli takich dachów, na których znajdziemy roślinność. Warto wiedzieć, że ten pomysł wcale nie jest współczesny – zakładano je już w starożytności. Tak wówczas, jak i teraz pełnią funkcję rekreacyjną, estetyczną, izolacyjną oraz minimalizują też ryzyko pożaru. Z ich założeniem może być trochę kłopotu, gdyż wymagają specjalistycznej wiedzy, ale o tym napiszemy więcej w artykule.

Z czym musisz się liczyć, planując wykonanie zielonego dachu?

Jeśli masz zamiar wykonać zielony taras na swoim domu lub wraz z sąsiadami na dachu bloku mieszkalnego, najpierw bardzo dokładnie zaplanuj wszystkie szczegóły. Najkorzystniej, jeśli pomysł na budowę ogrodu na dachu pojawi się jeszcze na etapie projektu budowlanego, wtedy konstruktor zapewni o odpowiednie wzmocnienie stropu na ostatniej kondygnacji. Eksperci z firmy Lawendowy Ogród zakładają wprawdzie także ogrody na istniejących budynkach, ale wymaga to sporego doświadczenia, czasem wykonania dodatkowych wzmocnień konstrukcyjnych, może się też wiązać z niemożliwością wykorzystania pewnych rodzajów roślin.

Dlaczego warto zakładać ogrody na dachach?

Wykonanie zielonego dachu wymaga oczywiście załatwienia odpowiednich formalności. W przypadku istniejącego budynku jest to konieczność uzyskania dodatkowego pozwolenia na budowę. Zielone dachy na nowo powstających budynkach cieszą się dużą popularnością między innymi dlatego, że ich wykonanie pomaga spełnić istotny warunek wymagany przez administrację budowlaną – połowę jego powierzchni można bowiem zakwalifikować jako biologicznie czynną. Miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego często wymagają, by taka powierzchnia została zachowana na działce, co na małych działkach i w ciasnej zabudowie często jest nie lada problemem.

Jak zagospodarować zielony dach?

Rozwiązanie to daje właściwie nieograniczone możliwości aranżacyjne. Warto zaprojektowanie i wykonanie zielonego dachu powierzyć ekspertom, którzy odpowiednio dobiorą roślinność, skomponują ścieżki, funkcjonalne ławeczki i zacienione miejsca do wypoczynku. Można go zagospodarować niemal tak samo, jak ogród na gruncie, choć trudność sprawia stosowanie masywnych roślin z dużą bryłą korzeniową. Jednak nic nie ogranicza nas w doborze kwiatów, roślin doniczkowych, krzewów, bylin i oczywiście traw. W przypadku dachów na budynkach mieszkalnych wielorodzinnych warto pomyśleć o wydzieleniu stref, gdzie może się spotkać większa ilość osób, podczas gdy ogródki na dachach domów jednorodzinnych mogą mieć bogatsze strefy roślinne.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz

Warto przeczytać

Wyszukaj firmy z branży