Materiał Partnera

Dlaczego warto zdecydować się na założenie licówek?

Dlaczego warto zdecydować się na założenie licówek?

Z nieskrywaną zazdrością patrzymy na celebrytów przechadzających się na czerwonym dywanie i posyłających zjawiskowe uśmiechy w kierunku fotoreporterów. Niewielu z nas zdaje sobie jednak sprawę z tego, że białe i równe zęby, które podziwiamy, nie są dziełem natury, a dobrego stomatologa. Zdecydowana większość gwiazd show biznesu nosi licówki. Jeszcze do niedawna ich założenie wiązało się z dużym kosztem, dziś na podobny zabieg może pozwolić sobie niemalże każdy. Kiedy warto zastanowić się nad takim rozwiązaniem?

Czym są licówki?

Licówki to cienkie płatki protetyczne, które wytwarzane są z różnorodnych materiałów. Aplikuje się je na przednie powierzchnie zębów, a ich grubość nie przekracza zwykle 0,5 mm. Licówki wykonuje się w laboratorium protetycznym, indywidualnie dla każdego pacjenta. Umożliwiają szybkie i bezpieczne zatuszowanie pewnych niedoskonałości uzębienia. Co można ukryć pod licówkami?

Jak informuje specjalista z centrum implantologii i stomatologii estetycznej „Cichoń” – licówki porcelanowe to doskonały sposób na zakamuflowanie nieestetycznych przebarwień, wypełnień i diastemy. Stosuje się je również w przypadku uszkodzenia szkliwa, ukruszenia zęba czy też konieczności korekty kształtu uzębienia. Dzięki licówkom można w szybki sposób poprawić estetykę swojego uśmiechu, a tym samym zyskać większą pewność siebie.

Czy każdy pacjent może pozwolić sobie na założenie licówek?

Sama chęć założenia licówek nie jest niestety jednoznaczna z możliwością przeprowadzenia zabiegu. Specjalista odmówi realizacji usługi, jeśli pacjent cierpi na bruksizm lub patologiczne zgrzytanie zębami. Również skomplikowane wady zgryzu są istotnym przeciwwskazaniem, gdyż powodują nadmierne przeciążenie licówek, co prowadzi do ich szybkiej utraty. Na założenie płatków protetycznych nie powinny też decydować się osoby z zaawansowaną próchnicą, brakami zębowymi w bocznych odcinkach uzębienia oraz skłonnością do obgryzania paznokci.

Jakie rodzaje licówek dostępne są na rynku?

Pracownie protetyczne oferują cztery rodzaje licówek, które rozróżnia się ze względu na materiał, z którego je wykonano. Największą trwałość na uszkodzenia mechaniczne wykazują licówki pełnoceramiczne. Wyróżnia je też bardzo naturalny wygląd i odporność na osadzanie się kamienia nazębnego. Dużą popularnością cieszą się licówki porcelanowe. Porcelana odbija światło w taki sam sposób jak kość.

Cechuje się także sporą elastycznością i wytrzymałością. Nieco tańszym rozwiązaniem są licówki kompozytowe. Niestety stosunkowo szybko ulegają one przebarwieniom, przez co tracą swój estetyczny wygląd. Do tworzenia licówek tymczasowych stosowany jest zaś akryl. Wyglądają sztucznie i są nietrwałe, dlatego też nie sprawdzą się jako wyrób docelowy.

Opracowanie:
Kraków, Borelowskiego-Lelewela 13
tel. 12 294 11 00
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz