Materiał Partnera

Dlaczego warto zdecydować się na pomoc biura księgowego?

Dlaczego warto zdecydować się na pomoc biura księgowego?

Mnóstwo przedsiębiorców decyduje się na powierzenie swojej księgowości biurom. Jest to o tyle wygodne rozwiązanie, że firmy zyskują oszczędność czasu. Obowiązki biurowo-administracyjne są zadaniami niezwykle czasochłonnymi. Co więcej, firmy mogą być spokojne, ponieważ powierzają dokumentację specjalistom, którzy dysponują wiedzą i doświadczeniem. Na pewno świetnie sobie poradzą z ewentualnymi nieprawidłowościami napotkanymi po drodze.

Czym zajmuje się biuro księgowo-rachunkowe?

Biuro księgowo-rachunkowe oferuje pomoc już na etapie przygotowania stosownych dokumentów w przypadku chęci zarejestrowania firmy. Księgowa zgłasza przedsiębiorstwo we wszystkich wymaganych instytucjach i uzyskuje stosowne dokumenty. Co więcej, biuro prowadzi odpowiednie rejestry, księgi rachunkowe oraz wysyła co miesiąc lub co kwartał dokumentację podatkową.

Przed podjęciem współpracy konieczne jest zawarcie umowy

Umowa między przedsiębiorstwem a biurem księgowym reguluje ogólne warunki współpracy. Dokument szczegółowo określa obowiązki podmiotu upoważnionego do prowadzenia dokumentacji księgowej. Postanowienia obejmują m.in.:

  • rodzaj powierzonej i prowadzonej dokumentacji podatkowej,

  • zakres pozostałych obowiązków,

  • przygotowanie deklaracji podatkowej i wysłanie jej organom skarbowym.

Odpowiedzialność biura księgowego

Prowadzenie przez biuro księgowe dokumentacji firmy nie zwalnia przedsiębiorcy z obowiązku czuwania nad prawidłowością wykonywanych czynności – zauważa księgowa z BIORG – Biuro Rachunkowe. W razie kontroli organizacja może upoważnić biuro do reprezentowania interesów firmy. Mimo to, w przypadku wykrycia ewentualnych nieprawidłowości, kara zostanie nałożona na przedsiębiorstwo, nie na biuro. Oczywiście wszystko zależy od tego, która ze stron zawiniła. Gdy błąd leży po stronie biura, często bierze ono na siebie tę odpowiedzialność. W razie nieprawidłowości przedsiębiorcy księgowość jest w stanie udowodnić, że wszystkie działania po jej stronie były prowadzone właściwie.

Co wybrać – biuro księgowe czy samodzielne prowadzenie dokumentacji firmy?

Prowadzenie dokumentacji firmowej to obowiązek każdego przedsiębiorcy. Większość kwestii księgowych wymaga dokładnej znajomości przepisów prawnych i umiejętnego stosowania ich w praktyce. Spora część przedsiębiorców sobie z tym nie radzi, więc woli poprosić o pomoc profesjonalistów. Mimo to niektóre firmy decydują się na prowadzenie dokumentacji samodzielnie. Pomocnym narzędziem są programy księgowe, które obrazują wiele rozwiązań na przykładach oraz gotowe wzory dokumentów.

Opracowanie:
Inowrocław, Wojska Polskiego 9 lok. 11
tel. 52 353 38 54
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz