Materiał Partnera

Dlaczego warto zdecydować się na ogrzewanie podłogowe?

Dlaczego warto zdecydować się na ogrzewanie podłogowe?

Coraz więcej właścicieli nowo powstałych domów jednorodzinnych decyduje się na montaż ogrzewania podłogowego. W nowoczesnych mieszkaniach technologia ta również wykorzystywana jest na coraz szerszą skalę. Ogrzewanie podłogowe zazwyczaj instalowane jest w kuchni i w łazience, choć równie dobrze można poprowadzić je w innych pomieszczeniach. Jakie są zalety takiego rozwiązania?

Zalety ogrzewania podłogowego

Rolę grzejnika w pomieszczeniach, gdzie zamontowane jest ogrzewanie podłogowe, pełni właśnie podłoga. W wielu przypadkach technologia ta stosowana jest jako uzupełnienie tradycyjnego ogrzewania, choć możliwe jest również jej samodzielnie zastosowanie. Jak informuje przedstawiciel z Zakładu Specjalistycznych Robót Elektrycznych – instalacja ogrzewania podłogowego w domu niesie za sobą mnóstwo korzyści. Przede wszystkim w pomieszczeniach nie występuje podział na strefy bardziej nagrzane- które zlokalizowane są w pobliżu grzejnika – i niedogrzane. Ciepło rozprowadzane jest we wnętrzach w sposób równomierny, co zwiększa komfort termiczny mieszkańców. Podgrzewana podłoga energie cieplną oddaje poprzez promieniowanie. Oznacza to, że ogrzewane są również ściany budynku. Zalety tego typu ogrzewania z pewnością docenią także astmatycy i alergicy. Wytwarzane ciepło nie powoduje ruchu powietrza, dzięki czemu znajduje się w nim mniej kurzu i pyłów. Z uwagi na to, że nie ma konieczności montażu grzejników w pomieszczeniach, dostępną przestrzeń można zaaranżować w dowolny sposób.

Ogrzewanie podłogowe elektryczne

Istnieją dwa rodzaje ogrzewania podłogowego- wodne i elektryczne. To drugie jest zdecydowanie tańsze, jeżeli chodzi o zakup potrzebnych elementów oraz ich montaż. Ogrzewanie elektryczne składa się bowiem z kabli grzejnych, cienkiej maty grzejnej i uchwytów mocujących. Warto zadbać o to, by założeniem całej tej instalacji zajęli się wykwalifikowani fachowcy. Niedbale zamontowane elektryczne ogrzewanie podłogowe może być droższe w eksploatacji. Rozwiązanie tego typu jest doskonałe dla tych osób, które chcą w ten sposób ogrzewać tylko wybrane pomieszczenia. Najczęściej jest to kuchnia i łazienka. Dużą zaletą elektrycznego ogrzewania podłogowego jest łatwość obsługi. Dzięki programatorom użytkownik może dowolnie sterować temperaturą. Decydując się na elektryczne ogrzewanie podłogowe, dobrze jest zaplanować je już w projekcie domu jednorodzinnego. Taką instalację można również poprowadzić przy okazji remontu danego pomieszczenia. Układa się ją pod posadzką, co wiąże się z dość skomplikowanymi pracami modernizacyjnymi.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz