Artykuł sponsorowany

Dlaczego warto zdecydować się na czipowanie psa?

Dlaczego warto zdecydować się na czipowanie psa?

Postawienie na rozwiązanie w postaci czipowania psa to świetny pomysł na to, aby zabezpieczyć się na ewentualność, w której to nasz czworonóg się gdzieś zgubi. W takiej sytuacji osoba, która znalazła psa będzie mogła bardzo szybko ustalić jego właściciela poprzez udanie się do gabinetu weterynaryjnego. O tym oraz o kilku innych powiązanych kwestiach dowiecie się z poniższego wpisu.

Trochę podstaw

Na początek, warto będzie sobie wyjaśnić kilka podstawowych kwestii związanych z czipowaniem psów. Jak już wspomnieliśmy we wstępie, czipowanie psów ma na celu w głównej mierze ułatwić ich odnalezienie na wypadek, gdyby gdzieś się zgubiły. Elektroniczne znakowanie psów to świetnie rozwiązanie, które w szybki sposób pozwoli ustalić u weterynarza, kto jest właścicielem zagubionego psa. Co warto tutaj od razu zaznaczyć to fakt, że wszczepienie mikroprocesora pod skórę psa jest zabiegiem prawie bezbolesnym. Z innych informacji, warto wspomnieć także o tym, że sam czip jest bardzo mały, przez co w żaden sposób nie przeszkadza psu ani nie doprowadza do wywołania reakcji alergicznych.

Jeśli chodzi o samo wprowadzanie mikroprocesora pod skórę, trzeba tutaj zaznaczyć, że zabieg ten wykonuje się najczęściej w okolicach szyi psa lub też między jego łopatkami. Co więcej, czipowanie psów okaże się także niezbędne w sytuacji, gdy zdecydujemy się na wyjazd do jakiegokolwiek kraju europejskiego, gdyż zgodnie z przepisami ustalonymi przez Unię Europejską, elektroniczne znakowanie psów jest niezbędne w sytuacji, gdy decydujemy się na podróżowanie ze swoim czworonogiem. Jak widać więc, czipowanie psów to przydatne rozwiązanie, które zaoszczędzi nam wielu problemów. Przy tym, trzeba także wspomnieć o kwestii finansowej, gdyż koszt elektronicznego znakowania psa nie jest aż tak drogi, jak mogłoby się początkowo wydawać.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

W temacie czipowania psów dobrze będzie skupić się na opisie jeszcze co najmniej kilku kwestii, ale zanim to zrobimy, pragniemy nadmienić, że informacje związane z tym tematem udało nam się uzyskać dzięki konsultacji ze specjalistami z gabinetu weterynaryjnego Grzegorza Pelczara. Tak więc, decydując się na elektroniczne znakowanie swojego psa, warto będzie nieco więcej informacji zaczerpnąć w temacie tego, jak dokładnie odbywa się ustalanie właściciela psa u weterynarza. Szybkie ustalenie właściciela za pomocą czipa odbywa się poprzez wykorzystanie odpowiedniego czytnika umożliwiającego odczytanie numeru umieszczonego na mikroprocesorze. Znając ten numer, weterynarz może przeszukać elektroniczną bazę danych w celu odnalezienia właściciela oraz skontaktowania się z nim.

Jeśli natomiast chodzi o przebieg elektronicznego znakowania naszego psa, w tym celu wykorzystuje się igłę o rozmiarach zbliżonych do standardowej strzykawki. Sam mikroczip jest umieszczany fabrycznie w samej igle, a podczas wstrzyknięcia w skórę zostaje wypchnięty poprzez tłoczek zamontowany w strzykawce. Jak już wspominaliśmy wyżej, jest to praktycznie bezbolesne dla naszego czworonoga. Dodatkowo, poruszając tę kwestię warto nadmienić, że czipowanie psa wystarczy przeprowadzić tylko raz w życiu czworonoga. Argument ten tym bardziej przemawia za postawieniem na to rozwiązanie, a także za tym, aby jak najszybciej udać się do pobliskiego weterynarza w celu oznakowania swojego psa.

To nie wszystko

W temacie czipowania psów warto wspomnieć o tym, że odczytanie samego mikroczipu nie musi odbywać się tylko w gabinecie weterynaryjnym. Istnieje bowiem kilka alternatywnych opcji, do których to należy udanie się na komendę Policji czy też Straży Pożarnej. Czip może zostać odczytany także w schronisku dla bezdomnych zwierząt. Zdecydowanie warto więc mieć to na uwadze w momencie, gdy odnajdziemy jakiegoś bezpańskiego psa. Na koniec, dobrze będzie pamiętać także o tym, aby oznaczyć w jakiś sposób miejsce na skórze psa, w którym to znajduje się czip, co pozwoli osobie mającej na celu jego odczytanie w znacznie łatwiejszy sposób poradzić sobie z tym zadaniem.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz