Materiał Partnera

Dlaczego warto zaszczepić dziecko przeciwko grypie?

Dlaczego warto zaszczepić dziecko przeciwko grypie?

Bezpieczeństwo dziecka jest dla każdego rodzica priorytetem. Staramy się, by maluch jadł zdrowo, nosił ubrania uszyte z naturalnych materiałów i często spędzał czas na świeżym powietrzu. Próbujemy uchronić dziecko przez rozmaitymi chorobami, decydując się na wykonanie koniecznych i nadprogramowych szczepień. Mimo to wciąż wielu rodziców waha się, czy zaszczepić malucha także przeciwko grypie. Choroba ta mylnie kojarzy nam się z nieco silniejszym przeziębieniem, lecz może mieć zgubny wpływ na zdrowie młodego organizmu. Dlaczego należy poprosić pediatrę o wykonanie szczepienia?

Dlaczego grypa jest tak niebezpieczna dla dzieci?

Wirus grypy atakuje komórki nabłonka dróg oddechowych, gdzie bardzo szybko się namnaża. W konsekwencji dochodzi do martwicy tychże komórek, co może prowadzić do infekcji bakteryjnej. Do głównych objawów zakażenia należą:

  • osłabienie organizmu,
  • bóle mięśni i stawów,
  • gorączka,
  • katar,
  • kaszel,
  • zapalenie gardła,
  • zapalenie błony śluzowej nosa.

O ile dorosły organizm jest w stanie poradzić sobie z symptomami grypy, to dzieci narażone są na liczne powikłania i ciężki przebieg choroby. Szczególnie dotyczy to maluchów poniżej drugiego roku życia oraz dzieci, które na co dzień borykają się już z innymi schorzeniami np. układu oddechowego czy układu krążenia. Jak informuje pani dr n med. Marzena Kostuch – ceniony pediatra i neonatolog- najczęstszym powikłaniem grypy u dzieci jest zapalenie płuc, oskrzeli oraz zatok przynosowych. Niebezpieczne dla życia jest również zapalenie mięśnia sercowego i opon mózgowych. Niestety u dzieci znacznie częściej dochodzi też do sepsy.

Szczepionka podana w domowym zaciszu

Trzeba podkreślić, że podanie szczepionki na grypę nie zagwarantuje nam, że nasze dziecko nie zachoruje. Możemy mieć jednak pewność, że jeżeli już dojdzie do zakażenia, choroba będzie miała znacznie łagodniejszy przebieg. Skład szczepionki jest poddawany ciągłym modyfikacjom, które mają na celu zwiększenie jej skuteczności. Obecnie- żeby zaszczepić malucha- nie trzeba nawet rezerwować terminu w przychodzi. Szczepionkę może podać pediatra podczas wizyty domowej. Dzięki prężnemu rozwojowi medycyny, na rynku pojawiła się szczepionka donosowa, która wyklucza konieczność kłucia, co – zarówno dla dzieci, jak i ich rodziców- jest bardzo dogodnym rozwiązaniem. Nie oznacza to jednak, że możemy zaszczepić dziecko samodzielnie, konieczne jest przeprowadzenie badania lekarskiego. Szczepionka zawiera bowiem żywe, ale osłabione wirusy grypy, które pomogą w wytworzeniu odporności immunologicznej u dziecka.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz