Dlaczego warto zastosować ogrodowe ściółkowanie korą?

Zalety ściółkowania
Przez wiele osób ściółkowanie jest stosowane wyłącznie ze względów estetycznych. Podsypywanie korą daje ciekawy i schludny efekt. Wygląd to jednak nie wszystko. Zastosowanie kory zdecydowanie poprawia jakość gleby. Zatrzymuje w niej wilgoć, dzięki czemu obniżają się koszty podlewania. Co więcej, kora ogranicza porastanie chwastami, dlatego nie trzeba stosować herbicydów lub odchwaszczania mechanicznego. Kora doskonale sprawdza się jako materiał izolacyjny i chroni korzenie roślin przed przemarzaniem oraz nadmiernym nagrzewaniem. Posiada także właściwości odżywcze – jest dobrym nawozem, wzbogacającym podłoże w cenne składniki odżywcze i minerały. Kora jest polecana w szczególności do roślin lubiących kwaśną glebę, gdyż może zmieniać jej pH, powodując większe zakwaszenie.
Gdzie kupić korę?
Kupowanie kory w centrach ogrodniczych nie jest zbyt ekonomicznym rozwiązaniem, gdyż jest ona wyjątkowo droga. Alternatywnym rozwiązaniem jest zaopatrywanie się w korę np. w skupach odpadów drzewnych, gdzie bez problemu otrzyma się korę świeżą. W razie potrzeby można ją przekompostować samodzielnie, co dodatkowo obniży koszty. Jednym z polecanych miejsc jest przedsiębiorstwo Emilia, którego siedziba znajduje się w Starym Jankowie. Kupowanie w tego typu miejscach jest polecane w szczególności w przypadku bardzo dużych ogrodów, gdzie zużyje się ogromne ilości kory.
Jak ściółkować?
Ściółkowanie korą jest bardzo łatwe i powinno przebiegać w następujących etapach:
- Nasadzanie roślin – jak można się domyślić, powinno mieć miejsce przed wysypywaniem kory, w przeciwnym razie całość nie zostanie wykonana estetycznie. Sama kora nie jest wystarczającym nawozem. Żeby roślin dobrze się przyjęły, najpierw należy zadbać o przystosowanie gleby do ich potrzeb.
- Stosowanie agrowłókniny – nie jest konieczne, jednak wielu ogrodników uważa, że jeszcze bardziej ogranicza wyrastanie chwastów.
- Wysypywanie kory na rabaty – warstwa powinna mieć od 5 do 10 cm.
- Odsunięcie kory od pni – zbyt gruba warstwa kory w okolicy pnia może mieć na drzewa i krzewy negatywny wpływ i przyczyniać się do ich gnicia.
Trzeba pamiętać, że kora ulega stopniowemu rozkładowi, dlatego konieczne będzie jej uzupełnianie. Warto zachować odrobinę kory np. na wypadek przesadzania lub dosadzania drzew i krzewów.