Materiał Partnera

Dlaczego warto zainwestować w projekt wnętrz?

Dlaczego warto zainwestować w projekt wnętrz?

W trakcie budowy domu czy mieszkania nasze finanse zwykle są ograniczone. Każdą złotówkę inwestujemy w materiały budowlane albo w spłatę kredytu. Gdy przychodzi do wykończeniówki, też chcielibyśmy zaoszczędzić. Wynajęcia architekta wnętrz wydaje nam się niepotrzebnym zbytkiem; przecież sami potrafimy znaleźć odpowiednią glazurę i meble. Tymczasem, wydając kilkaset złotych na specjalistę, możemy zaoszczędzić nawet kilka tysięcy na materiałach.

Podstawowe zadania projektanta wnętrz

Wynajęcie projektanta wnętrz to zwykle koszt kilkuset złotych. Zależy on od metrażu domu mieszkania, od tego, czy zamawiamy tylko projekt pomieszczeń, w których będą płytki to jest projekt kuchni i łazienki, czy też projekt całości. Czy zależy nam na wizualizacjach, na doradztwie przy zakupie, na nadzorze w trakcie prac wykonawczych. Różni projektanci wnętrz mają różne metody pracy. Jedni wolą pokazywać projekty na komputerze czy na wydrukach, inni dużo szkicują a jeszcze inni więcej opowiadają a potem skupiają się na rysunkach wykonawczych dla ekipy wykończeniowo-remontowej tak, by realizacja prac nie odbiegała od wizji ustalonej z właścicielem mieszkanie. Właścicielka pracowni projektowej Bella Art zapewniła nas, że tym, co na pewno ich wszystkich łączy jest duża ilość czasu poświęcona na rozmowę z inwestorem. Służy ona temu, by wykończone wnętrze było jak najbliższe marzeniom osób, które będą w nim mieszkać, a także bardzo dobra znajomość lokalnego rynku materiałów budowlanych, wraz z cenami i aktualnymi promocjami.

Współpraca z architektem wnętrz to przyjemność

Owszem, większość z nas doskonale wie, co się nam podoba. Ale nie znaczy to, że wiemy, jak dopasować podobające nam się elementy między sobą. Może się okazać, że sofa, która nam się podoba będzie za duża, albo za mała do naszego salonu, albo posiadamy jakiś fajny bibelot, który przy odpowiednim wyeksponowaniu zyska na efektowności i elegancji. Projektanci wnętrz znają różne sztuczki z oświetleniem pomieszczeń, które sprawiają, że wydają się one większe. Mają też wiedzę techniczną dotyczącą choćby sufitów podwieszanych, czy ścianek gips-kartonowych. Na pewno znają niejednego stolarza, który może wykonać meble do kuchni zgodnie z naszym zamówieniem. No i wreszcie płytki. Cena porządnych płytek do kuchni czy do łazienki to wydatek od stu do kilkuset złoty za jeden metr kwadratowy. A tych metrów zwykle jest do ułożenia kilkanaście – podłoga plus ściany. Czy potraficie dokładnie ocenić ile płytek trzeba kupić, by ułożyć je w swoich pomieszczeniach? Do tego jeszcze ułożyć je tak, by za parę tygodni przesunięcia w fugach nie kuły nas w oczy? Te zagadnienia są doskonale znane architektom wnętrz, bo zajmują się nimi wykonywaniem projektów łazienek i kuchni na co dzień. Wiedzą jak dobrać kolorystykę, jeśli chcemy urozmaicić nasze pomieszczenia i w projekcie wnętrz umieją rozrysować układ płytek wraz z fugami w taki sposób by było ładnie, przyjemnie, funkcjonalnie, a przy tym, by wydatek był jak najmniejszy, ale równocześnie by nie zabrakło płytek przy układaniu.

Do tego jeszcze wszelkiego rodzaju armatura, którą projektant wnętrza pomoże nam wybrać w zależności od tego, na jakiej jakości nam zależy i jaka jest zasobność naszego portfela. Może się okazać, że różnica w cenie między różnymi sklepami w tym samym mieście pozwoli nam zaoszczędzić taką kwotę, jaką wydaliśmy na projektanta, albo nawet większą, a przy tym, zaoszczędzimy mnóstwo czasu, bo nie będziemy musieli sami jeździć po tych wszystkich sklepach.

Oceń artykuł (2)
4.0
Komentarze
Dodaj komentarz